نگراني راننده گان از نبود امنيت در شاهراي هرات قندهار

ده ها تن از راننده گان موتر هاي مسافربري و باربري با تجمع در ترمينال شهر هرات از مقامات امنيتي خواستند تا در قمست تامين امنين شاهراي هرات قندهار تلاش بيشتري به خرج دهند.

اين افراد مي گويند طي سه ماه گذشته 5 راننده از سوي افراد مسلح ناشناس و طالبان مسلح به قتل رسيده و چندين موتر باربري و مسافربري پس از اينكه از سوي افراد مسلح اموال آن سرقت گرديد اتش زده شده

محمد امین 40 ساله یکتن از دریوران در این مورد می گوید:” چند روز قبل در منطقه دشت بگوا چند سارق مسلح به طرف ما در منطقه دشت بگوا شليك نمودند كه در نتيجه يك دو مسافر ر زخمي شد و آنها توانستند كه از منطقه فرار كند.

وي افزود : زمانيكه به يكي از پوسته هاي امنيتي نزديك شدند اين موضوع را براي آنها گفتند مسوولين پوسته امنيتي گفتند خداي خود را شكر كنيد كه زنده هستيد و حتي دنبال سارقين مسلح نرفتند.

گل احمد  35 ساله که یکی از راکبین که مورد حمله افراد مسلح قرار گرفته بود  در این مورد میگوید:” روز گذشته که از طرف قندهار به سوی هرات در حرکت بودیم که در منطقه دشت “بگوا” چند فرد مسلح به ما حمله نمودن و دو تن را به ضرب گلوله زخمی کردند.

میر محمود یکتن دیگر از دریوران در مسیر شاهرای هرات قندهار در این مورد می گوید:” اگر وضع به همین منوال به پیش برود من دیگر در مسیر شاهرای هرات قندهار مسافر نخواهم برد”.

وی علت این کار را عدم امنیت در شاهرای هرات قندهار بخصوص دشت بگوا خواند.

وي مي گويد افراد وابسته به گروه طالبان در موتر هاي سراچه و بايفور به صورت آزادانه در مسير شاهراه گشت و گذار مي كنند اما نيروهاي خارجي و داخلي توان مقابله با آنها را ندارند.

حاجي نصرالدين يك تن كه روز گذشته از قندهار به هرات آمده است مي گويد زمانيكه كاروان نيروهاي خارجي در مسير شاهراه رفت آمد مي كنند اكثر مواقع بالاي موتر هاي مسافربري فير مي كنند .

وي مي گويد روز گذشته در منطقه عزيز اب بيش از يك صد موتر از ساعت دوازده ظهر تا چهار عصر منتظر باز شدن شاهراه بودند كه از سوي نيروهاي ايساف به دليل بروز حمله انتحاري مسدود شده بود.

شريف جان هروي مسوول باربری “هري ترانسپورت” در هرات  در این موردمي گويد نه از چندی بدین سو که امنیت در شاهرای هرات قندهار بر هم خورده است راننده گان  برای بردن مسافرین کمتر تن می دهند و حتی بعضی ها مسافربري نمي كنند.

وی افزود”:از طرف باربری ما بالاتر از 100 موتر مختلف درمسیر شاهرای هرات قندهار  درهر ماه دررفت و آمد می باشند که در طول سه ماه بيش از ده واقعه ه حمله افراد مسلح بالاي  بعضی از این موتر ها داریم .

وی همچنان علاوه کرد:” چندین بار موضوع نبود امنیت را در میان شاهرا به مسوولین امنیتی ابراز کردیم که متاسفانه رسیده گی نشده است .

او علاوه کرد:(در منطقه دشت بگوا هیچ گونه امنیت جانی و مالی برای دریوران وجود ندارد).

در این حال عبدالغفار وطن دار قوماندان امنيه ولايت فراه مي گويد از ده روز بدين سو يك كندك چندين امنيتي در مسير شاهراه ايجاد شده و پس از اين جلو فعاليت سارقين مسلح و طالبان در اين مسير گرفته خواهد شد.

وی افزود :”مسوولین امنیتی در ولایت فراه شب و روز برای از بین بردن افرادی که می خواهند امنیت جانی مردم را به خطر بیاندازند فعالیت می کند”.

وی همچنان علاوه:” در گذشته چندین حادثه در ولایت فراه اتفاق افتاد که عاملین آن توسط مسوولین امنیتی دستگیر و به پنجه قانون سپرده شدند”.

یکتن از معاون داکتران در بخش شفاخانه عاجل ولایت هرات  در این مورد گفت:” روز گذشته دو تن را که توسط افراد ناشناس مجروع شده بودند به این شفاخانه آورندن که حال یکتن وخیم می باشد.

وی افزود:” به گفته یکتن از پایوازیهای این مجروعین آنها در منطقه دشت بگوا توسط افراد مسلح زخمی گردیده و تمام اموالشان را به سرقت بردند.

در همين عبدالروف احمدي سخنگوي قومانداني زون ساحوي پوليس در غرب افغانستان مي گويد طي يك سال گذشته بيش از 500 سرباز شاهراه به اتهام سو استفاده از وظيفه و سهل انگاري از كار بركنار و به جاي آنها افراد ديگري گماشته شده اند.

وي مي گويد از دو ماه بدين سو وضعيت امنيتي در مسير شاهراه عمومي هرات قندهار نسبت به چند ماه قبل بهبود يافته و دولت در تلاش است تا جلو هر گونه نا امني  را در اين مسير بگيرد.

بنا به اظهارات وي تا زمانيكه راننده گان نيز با دولت همكاري نكنند دولت به تنهايي خود نمي تواند امنيت شاهراه را تامين كند.

رئيس اتحاديه باربري و مسافربري ولايت هرات مي گويد روزانه بيش از 300 عراده موتر مسافربري و باربري در مسير شاهراه هرات قندهار رفت و آمد دارند .

وي نيز از نيروهاي امنيتي خواست تا در قسمت تامين امنيت شاهراه هرات قندهار تلاش بيشتري به خرج دهند.

بنا به اظهارات وي امنيت در شاهراه ضامن رشد اقتصادي دولت و ملت مي باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *