ورکشاپ سه روز خبرنگاری آنلاین و وبلاگ نویسی برای خبرنگاران از سوی آمریت جوانان به هدف رشد روزنامه نگاری الکترونیکی و وبلاک نویسی برای اولین بار در هرات  راه اندازی گردید. سید محمد رفیق گیلانی معاون ریاست عمومی اطلاعات و فرهنگ که در این ورکشاپ  اشتراک کرده بود  تدویر همچون ورکشاپ ها را برای خبرنگاران […]

ورکشاپ سه روز خبرنگاری آنلاین و وبلاگ نویسی برای خبرنگاران از سوی آمریت جوانان به هدف رشد روزنامه نگاری الکترونیکی و وبلاک نویسی برای اولین بار در هرات  راه اندازی گردید.

سید محمد رفیق گیلانی معاون ریاست عمومی اطلاعات و فرهنگ که در این ورکشاپ  اشتراک کرده بود  تدویر همچون ورکشاپ ها را برای خبرنگاران رسانه های محلی و ملی در  هرات یک نیاز اساسی عنوان کرد.

سمیع وفا آمر جوانان هرات می گوید: قرار است در آینده نیز از سوی این نهاد برای جوانان همچون ورکشاپ های راه اندازی شود تا جوانان در این ولایت اشنایی کاملتری با انترنیت و سرویس های انترنیتی پیدا کنند.

وی می گوید: در این ورکشاپ بیست تن از خبرنگاران رسانه های محلی و ملی اشتراک دارند که توسط یکتن از اساتید دانشگاه هرات و یکتن از پیشکسوتان وبلاگ نویسی به پیش برده می شود.

به گفته وی : قرار است دراین ورکشاپ برای اولین بار اولین سرویس وبلاگ دهی افغانی که تحت نام www.blog.af می باشد و توسط جمشید سلطانزاده ایجاد و طراحی شده به کاربران افغان معرفی شود.

آقای وفا می گوید: در حال حاضر اکثر کسانی که در افغانستان به انترنیت دسترسی دارند از سرویس های وبلاگ دهی ایرانی استفاده می کنند که پس از این نباید این کار صورت گیرد.

در عین حال  سمیع وفا آمر امور جوانان هرات : هدف از برگزاری این دوره ی آموزشی را رشد وبهبود کار وبلاک نویسی در بین جوانان و خبرنگاران هرات دانسته افزود: بعد از فراغت اشتراک کنندگان این دوره, آمریت امور جوانان هرات در نظر دارد که کانون جوانان وبلاک نویس را در هرات ایجاد نماید. تا جوانان بتوانند استفاده ی بیشتری از فضایی مجازی انترنیت نمایند.

فیصل کریمی استاد روزنامه نگاری آنلاین دانشگاه هرات و آموزگار دراین کارگاه آموزشی می گوید: امروز با پیشرفت فن آوری اطلاعات، روزنامه­ نگاری آنلاین و وبلاگ نویسی از ضروریات کار خبرنگاری است.

به گفته او، خبرنگاران باید استفاده از فن آوری اطلاعات و اینترنت فعالیت های شان را جهانی بسازند و آینده روزنامه نگاری قطعا از آن روزنامه نگاری آنلاین است.

او تاکید می کند که رسانه های سنتی، جایگاه و مخاطبان شان را از دست دادند و اکنون برای جبران این امر، به روزنامه نگاری­ آنلاین و اینترنت روی آورده اند.

همچنان فواد احمدی رئیس انجمن رسانه های ازاد آسیایی جنوبی در غرب کشور نیز پیرامون اهمیت  و جایگاه روزنامه نگاری آنلاین در قرن حاضر برای اشتراک کنندگان صحبت نمود.

وی می گوید: از سال ۲۰۰۱ میلاد که انترنیت وارد افغانستان شد به مرور زمان توانست در میان اقشار مختلف جامعه از جمله دانشجویان دانشگاه جایگاه ویژه ای را پیدا کند.

بنا به اظهارات وی :از دو سال بدین سو که برخی وبلاگ ها و  وب سایت های خبری در هرات کارشان را توسط خبرنگاران ایجاد کردند انحصار خبری را از دست برخی خبرنگاران شکسته و در حال حاضر تمام رسانه های محلی به تازه ترین خبرها از طریق این وبلاگ ها  دسترسی دارند.

فیصل کریمی استاد روزنامه نگاری آنلاین دانشگاه هرات و آموزگار دراین کارگاه آموزشی می گوید: امروز با پیشرفت فن آوری اطلاعات، روزنامه­نگاری آنلاین و وبلاگ نویسی از ضروریات کار خبرنگاری است.

به گفته او، خبرنگاران باید استفاده از فن آوری اطلاعات و اینترنت فعالیت های شان را جهانی بسازند و آینده روزنامه نگاری قطعا از آن روزنامه نگاری آنلاین است.

او تاکید می کند که رسانه های سنتی، جایگاه و مخاطبان شان را از دست دادند و اکنون برای جبران این امر، به روزنامه نگاری­آنلاین و اینترنت روی آورده اند.