نگرانی آگاهان فرهنگی از بی توجهی دولت به حفظ آبده‌های تاریخی در هرات
نگرانی آگاهان فرهنگی از بی توجهی دولت به حفظ آبده‌های تاریخی در هرات

خطرات ناشی از جاری شدن سیلاب برای آبده‌های باستانی در ولایت هرات خاطره‌ای نزدیک است. بیشتر از یک ماه از فروکش کردن رودخانه‌های پر جوش و خروش و جریان سیلاب مدهش در شهر و ولسوالی‌های هرات می‌گذرد اما هنوز به آبده‌های باستانی‌ در این ولایت که در معرض سیلاب قرار گرفته بود، توجه چندانی صورت […]

خطرات ناشی از جاری شدن سیلاب برای آبده‌های باستانی در ولایت هرات خاطره‌ای نزدیک است. بیشتر از یک ماه از فروکش کردن رودخانه‌های پر جوش و خروش و جریان سیلاب مدهش در شهر و ولسوالی‌های هرات می‌گذرد اما هنوز به آبده‌های باستانی‌ در این ولایت که در معرض سیلاب قرار گرفته بود، توجه چندانی صورت نگرفته است. آرامگاه ابوالولید که در عهد شاهرخ میرزا ساخته شده، در سیلاب اخیر هرات ترک برداشت.

نه تنها این که در سایر نقاط شهر و ولسوالی‌های هرات، آبده‌های تاریخی دستخوش قهر طبعیت شد. تیمچه نیازی در قلب شهر کهنه‌ی هرات، قسمتی از ایوان آرامگاه شیخ‌الاسلام در ولسوالی کرخ و ده‌ها آبده‌ی دیگر در سایر ولسوالی‌ها، از نمونه‌های آسیب رسیده به آبده‌های باستانی است. آگاهان دولت را به کم کاری متهم می‌کنند.

با تمام این‌ها اما هراس آگاهان فرهنگی از تکرار مسوولان در سهل انگاری برای حفظ آبده‌های تاریخی است. گفتنیست که حمدالله محب، مشاور امنیت ملی کشور در سفر به هرات وعده سپرده بود که از بودجه انکشافی شورای امنیت، برای حفظ آبده‌های باستانی هرات ده میلیون افغانی هزینه کند. هنوز گویا از عملی شدن این وعده خبری در دست نیست.