نگرانی فعالان فرهنگی از بی توجهی حکومت به آبده‌های باستانی در هرات
نگرانی فعالان فرهنگی از بی توجهی حکومت به آبده‌های باستانی در هرات

دامنه‌ی تخریب منارهای هرات با گذشت هر روز گسترده‌تر می‌شود. برای معرفی شهر هرات، همین بس که به آبده‌های باستانی آن اشاره کنند. گنبد گوهرشاد بیگم، نمکدان، حوض ملک، صدها مکان دیگر و مصلی هرات. و اما در مصلی‌ هرات، موریانه‌ی تخریب مثل خوره در حال شکافتن پوسته‌ی بیرونی یکی دو منار تاریخی است. زخم‌هایی […]

دامنه‌ی تخریب منارهای هرات با گذشت هر روز گسترده‌تر می‌شود. برای معرفی شهر هرات، همین بس که به آبده‌های باستانی آن اشاره کنند. گنبد گوهرشاد بیگم، نمکدان، حوض ملک، صدها مکان دیگر و مصلی هرات. و اما در مصلی‌ هرات، موریانه‌ی تخریب مثل خوره در حال شکافتن پوسته‌ی بیرونی یکی دو منار تاریخی است. زخم‌هایی که در آغاز به چشم نمی‌آمد، حالا به دلیل کم‌توجهی مسوولان و بی‌مهری روزگار خودی نشان می‌دهند.

در منابع متعدد تاریخی، گاهی شمار مناره‌های هرات به ۹ رسیده و گاهی ۱۲٫ وجود پنج منار باقی مانده اما رقم ثابت دوره و زمانه‌ی ماست. فعالان فرهنگی، نگران روزی هستند که بنابر بی‌توجهی دولتمردان، در حسرت از دست دادن این آبده‌های باشکوه و میراث‌دار گذشتگان باشیم.

در برابر نگرانی مردم و فعالان، ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات صحبت‌های همیشگی خود را دارد. رد و بدل کردن مکتوب‌ بین وزارت اطلاعات و فرهنگ و سازمان فرهنگی میراث جهانی یا یونسکو. زلمی صفا آمر حفظ و مراقبت آبده‌های باستانی می‌گوید برای جلب نظر و پشتیبانی این نهاد جهانی به هدف تداوم کمک به حفظ و بازسازی دوامدار آبده‌های باستانی

همین هفته قبل، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی کشور در سفر به هرات وعده سپرد که از بودجه انکشافی شورای امنیت، مبلغ ده میلیون افغانی را برای بازسازی آبده‌های تاریخی هرات هزینه کند. جواد عمید یک تن از فعالان فرهنگی با استقبال از این تصمیم می‌گوید عملی شدن این عمل گامی نسبتا موثر برای بقای بیشتر عمر آبده‌های تاریخی هرات خواهد بود.

در شهر و ولسوالی‌های هرات نزدیک به ۷۰۰ آبده‌ی تاریخی و باستانی وجود دارد که از این میان، ۴۸۰ مکان ثبت وزارت اطلاعات و فرهنگ شده است. دولت اما بارها اعتراف کرده که توان نگهداری و بازسازی این میزان آبده باستانی را ندارد. بنابرگزارش ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات، تنها دو کارمند در تشکیل دولت برای نگهداری از تمام آبده‌های باستانی هرات وجود دارد. حالا هم دولت و هم مردم افغانستان، منتظر کمک‌ نهادهای داخلی و خارجی برای نگهداشت بهتر آبده‌های باستانی هستند.