افزایش پنجاه درصدی بهای زعفران در بازارهای هرات
افزایش پنجاه درصدی بهای زعفران در بازارهای هرات

بهای زعفران در بازارهای هرات نسبت به سال گذشته پنجاه درصد افزایش یافته است. افزایش بارندگی‌ها طی سال روان جان تازه‌ای به ارزش زعفران در بازارهای هرات بخشیده است، آنگونه که مسوولان در اداره زراعت هرات می‌گویند: به دلیل خشکسالی بهای زعفران سال پار تا سی هزار افغانی کاهش یافته بود، اما اکنون یک کیلوگرم […]

بهای زعفران در بازارهای هرات نسبت به سال گذشته پنجاه درصد افزایش یافته است.

افزایش بارندگی‌ها طی سال روان جان تازه‌ای به ارزش زعفران در بازارهای هرات بخشیده است، آنگونه که مسوولان در اداره زراعت هرات می‌گویند: به دلیل خشکسالی بهای زعفران سال پار تا سی هزار افغانی کاهش یافته بود، اما اکنون یک کیلوگرم زعفران بین  ۶۵ – ۷۰ هزار افغانی در بازارهای هرات به فروش میرسد.

افزایش پنجاه درصدی بهای زعفران در هرات باعث دلگرمی کشاورزان برای تولیدات بیشتر این محصول شده است. کشاورزان هرات تاکید دارند، زعفران هرات در سطح منطقه از لحاظ کیفیت بی بدیل است، آنان از دولت خواستار جلوگیری از واردات قاچاقی زعفران از کشورهای همسایه به هرات هستند.

در سوی دیگر فروشندگان زعفران در بازار هرات می‌گویند: بهای زعفران همه روز در حال نوسان است و قیمت ثباتی ندارد، این فروشندگان تاکید دارند، دولت باید از زعفران کاران به هدف افزایش صادرات آن به خارج از کشور پشتیبانی کند.

با این وصف کارشناسان کشاورزی معقتدند، هرات پایتخت زعفران افغانستان است و نیاز است حکومت به تولیدات حرفه‌ای آن توجه بیشتر نماید.

با این همه، هم اکنون طلای سرخ هرات به کشورهای هند، ترکیه و شماری از کشورهای اروپایی صادر می‌شود، و این گیاه جهت استفاده در نوشیدنی‌ها و غذاها مورد استفاده قرار می‌گیرد.