در جریان روزهای اخیر میلیون‌ها ملخ به زمین‌های کشاورزی در کشور ایران هجوم آورده‌اند و احتمال دارد این ملخ از این کشور وارد افغانستان شوند. بشیر احمد احمدی سرپرست ریاست زراعت هرات می‌گوید وزارت زراعت کشور در زون غرب حالت فوق العاده اعلام کرده و از مقام‌های محلی خواسته خود را برای مقابله با هجوم احتمالی ملخ‌ها آماده کنند.

کارشناسان کشاورزی هشدار می‌دهند؛هجوم ملخ‌ها به زمین‌های کشاورزی و نباتات آسیب جدی وارد میکند. حامد الهام کارشناس امور کشاورزی می‌گوید ملخ‌هایی که بگونه سیل آسا وارد مزرعه‌ها و زمین‌های کشاورزی می‌شوند هر نوع گیاه یا محصول کشاورزی که سر راه‌شان باشد را تخریب می‌کند.

با این همه مقام‌های محلی هرات تاکید دارند،از چند روز پیش آمادگی‌های لازم برای مقابله با هجوم احتمالی ملخ‌ها از کشور ایران روی دست گرفته شده و در تمامی ولسوالی‌ها به ویژه روستاها و ولسوالی‌های مرزی کشاورزان و مسوولان خود را بخاطر مقابله با ملخ‌ها آماده کرده‌اند.

هرچند در کشور ایران هجوم ملخ‌ها به زمین‌های کشاورزی آسیب وارد کرده،اما مقابله مسوولان ایران با ملخ‌ها و پاکسازی آنها از زمین‌های کشاورزی،کار مقابله با ملخ‌ها را در افغانستان اندکی آسان کرده؛ اما باز هم نگرانی از هجوم ملخ‌ها پا برجاست!

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *