مانور گسترده مجاهدان در خیابان‌های هرات!

با نعره‌ی الله اکبر که شعار پیروزی مجاهدان بر دولت کمونستی وقت بود، به خیابان‌ها آمده‌اند. هر کس با هرچه که دارد، برای حمایت از آن روز حماسه‌ساز، اینجا جمع شده است. در بین راهپیمایان، سید طه صادق، فرزند محمد اسماعیل خان، از رهبران جمعیت اسلامی افغانستان حضور دارد. راهپیمایی، از درب ملک هرات، جایی که 27 سال پیش مجاهدان آنجا جمع شدند، شروع شد. راهپیمایان سپس مانور را از مقابل محمد اسماعیل خان، از رهبران پیشین جهادی عبور دادند.

محمد اسماعیل خان عضو هیئت رهبری جمعیت اسلامی افغانستان در بخشی از سخنانش گفت که با توجه به وضعیت جاری، رییس جمهوری کشور لویه جرگه مشورتی صلح را به تعویق اندازد. محمد اسماعیل خان از نخستین کسانی بود که جرگه مشورتی صلح را برای افغانستان غیر مفید اعلان کرد. او در عوض به دولت توصیه کرد که منتظر نشست بعدی سران جهادی و افراد با نفوذ کشور با طالبان باشد.

در همین حال، شماری دیگر از چهره‌های برجسته سیاسی، نظامی و جهادی که کنار محمد اسماعیل خان اینجا جمع شده‌اند، هشتم ثور را میراثی به یادماندنی برای نسل جوان کشور عنوان می‌کنند. به باور قاری احمد علی غوردروازی  فرمانده پیشین جهادی جوانان باید با تاثیر پذیری از جهاد گذشتگان، به جهاد دانش روی آورند.

چندی پیش در شب 29 حمل، سالروز تصرف هرات به دست مجاهدان، برای چند ساعت، شلیک گلوله سبب ایجاد وحشت بین مردم شد. خیلی‌ها آن شلیک‌ها را به مجاهدان نسبت دادند اما محمد اسماعیل خان با رد این ادعا، از مجاهدان خواست که در شب هشتم ثور به هیچ عنوان گلوله شلیک نکنند.

 

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *