بی توجهی دولت به حفظ و ترمیم آبده‌های تاریخی در هرات
بی توجهی دولت به حفظ و ترمیم آبده‌های تاریخی در هرات

دولت هیچ توجهی به ترمیم تیمچه که چندی قبل در اثر بارش باران تخریب شد، ندارد. آگاهان فرهنگی و شورای ولایتی هرات مسوولان را در قسمت ترمیم این سازه تاریخی متهم به سهل انگاری می‌کنند. نگهبانان این تیمچه می‌گویند: والی هرات همراه با مسوولان اطلاعات و فرهنگ در همان روزیکه بارش باران تیمچه را منهدم […]

دولت هیچ توجهی به ترمیم تیمچه که چندی قبل در اثر بارش باران تخریب شد، ندارد. آگاهان فرهنگی و شورای ولایتی هرات مسوولان را در قسمت ترمیم این سازه تاریخی متهم به سهل انگاری می‌کنند.

نگهبانان این تیمچه می‌گویند: والی هرات همراه با مسوولان اطلاعات و فرهنگ در همان روزیکه بارش باران تیمچه را منهدم ساخت از این مکان دیدن کردند، عکس گرفتند و وعده سپردند که بزودی این سازه تاریخی را ترمیم خواهند کرد.

با گذشت بیش از یک ماه تا کنون هیچ خبری از ترمیم این مرکز خرید قدیمی نیست، آگاهان فرهنگی تخریب و بی توجهی به بناهای تاریخی را جفا به تاریخ و داشته‌های فرهنگی هرات می‌دانند، به باور محمد توفیق رحمانی آگاه مسایل فرهنگی مسوولان اطلاعات و فرهنگ در قبال فروپاشی و از بین رفتن بناهای تاریخی بی تفاوت‌اند.

هرچند بارها رییس جمهور غنی هرات را پایتخت فرهنگی افغانستان خوانده است، اما شورای ولایتی هرات معتقد است، مسوولان تنها با سردادن شعار بسنده کرده‌اند، شورای ولایتی خواستار ترمیم تیمچه نیازی است.

با این وجود مسوولان در مدیریت آبدات تاریخی هرات می‌گویند: تیمچه نیازی جز املاک شخصی است. زلمی صفا مدیر آبدات هرات می‌گوید: مالکان این تیمچه به خارج از کشور به سر می‌برند اما تلاش‌های آنان به هدف مرمت این بنای تاریخی جریان دارد.