افتتاح مکاتب افغان ترک با حضور وزیر معارف افغانستان در هرات
افتتاح مکاتب افغان ترک با حضور وزیر معارف افغانستان در هرات

مکاتب دخترانه و پسرانه افغان-ترک در هرات رسما با حضور میرویس بلخی وزیر معارف افغانستان، معین وزارت معارف ترکیه، سفیر این کشور و شماری از مقام‌های بلندپایه هرات رسما گشایش یافت. رها دنه مچ، معین وزارت معارف جمهوری ترکیه گفت که در ادامه‌ی کمک‌های کشورش برای رشد معارف در افغانستان، تعداد مکاتب بنیاد معارف ترکیه […]

مکاتب دخترانه و پسرانه افغان-ترک در هرات رسما با حضور میرویس بلخی وزیر معارف افغانستان، معین وزارت معارف ترکیه، سفیر این کشور و شماری از مقام‌های بلندپایه هرات رسما گشایش یافت. رها دنه مچ، معین وزارت معارف جمهوری ترکیه گفت که در ادامه‌ی کمک‌های کشورش برای رشد معارف در افغانستان، تعداد مکاتب بنیاد معارف ترکیه در این کشور افزایش خواهد یافت.

مکاتب افغان-ترک زیر شاخه بخش فرهنگی حزب خدمت به رهبری فتح الله گلن چندین سال است که در برخی ولایت‌های افغانستان فعالیت دارد. پس از ممنوعیت فعالیت این حزب در ترکیه، دولت ترکیه دستور داد تمام مکاتب این حزب در افغانستان به دولت ترکیه انتقال یابد. میرویس بلخی، وزیر معارف کشور از دولت ترکیه خواهان توجه بیشتر به معارف افغانستان است.

در همین حال عبدالقیوم رحیمی والی هرات هم با قدردانی از کشور ترکیه، از دولت این کشور خواهان اعطای بورسیه به دانش آموزان مکاتب هرات است. او تاکید می‌کند که کاهش هزینه‌ی تحصیل در مکاتب افغان-ترک به نفع دانش آموزان است.

مکاتب دخترانه و پسرانه افغان ترک در هرات در حالی رسما افتتاح می شود که چندی قبل مسوولیت این مکاتب با دخالت نیروهای امنیتی رسما به بنیاد ترکیه تعلق گرفت.