کشته شدن ۳۰۰ تن در پی رویدادهای گوناگون در حوزه غرب افغانستان
کشته شدن ۳۰۰ تن در پی رویدادهای گوناگون در حوزه غرب افغانستان

بر بنیاد گزارش‌های نشر شده در ولایت‌های غربی افغانستان در یک ماه گذشته شاهد کشته شدن دستکم  ۲۸۴ نفر بود. همچنان ۴۱۶  نفر طی رویدادهای مختلف در ولایت‌های هرات، فراه، غور و بادغیس زخمی شده‌اند. در میان آمار، نیروهای امنیتی، طالبان، غیر نظامیان و جان باختگان سیلاب شامل هستند. تعداد جان باختگان نیروهای امنیتی در […]

بر بنیاد گزارش‌های نشر شده در ولایت‌های غربی افغانستان در یک ماه گذشته شاهد کشته شدن دستکم  ۲۸۴ نفر بود. همچنان ۴۱۶  نفر طی رویدادهای مختلف در ولایت‌های هرات، فراه، غور و بادغیس زخمی شده‌اند. در میان آمار، نیروهای امنیتی، طالبان، غیر نظامیان و جان باختگان سیلاب شامل هستند. تعداد جان باختگان نیروهای امنیتی در غرب کشور به ۳۱ نفر و زخمیان این نیروها در یک ماه گذشته به ۴ نفر می‌رسد. تلفات طالبان به رقم ۲۱۳ تن رسید و ۹۲ عضو دیگر این گروه جنگجو زخمی شدند.

حوادث ترافیکی هم سبب کشته شدن هفت نفر و زخم برداشتن ۳۰۰ نفر دیگر شده است. همچنان در یک ماه گذشته حدود نود تن به شمول زنان و اطفال  در ولایات بادغیس، هرات و غور در جریان سیلاب ها جان باختند.

نخستین ماه سال جدید خورشیدی برای بادغیس ماه خونینی آغاز شد. طالبان مسلح از چند جهت به ولسوالی بالامرغاب و آبکمری حمله کردند. در جریان درگیری های چند روز بیست و چهار نیروی امنیتی و بیش از صد و سی طالب مسلح کشته شدند. این گروه توانست مرکز ولسوالی آب کمری و بالامرغاب را برای یکی دو روز به تصرف خود در آوردند.

طالبان در حمله به بالامرغاب و موریچاق بادغیس، ۱۰۰ سرباز امنیتی را به اسارت درآورند و ۱۵۰ سرباز دیگر به مناطق مرزی کشور ترکمنستان  فرار کردند. این نیروها سپس با استفاده از مرز تورغندی، به خاک افغانستان داخل شدند. قابل ذکر است که این آمار بر پایه‌ی گزارش‌های نشر شده طی یک ماه گذشته در آریانا هرات است.