در حالیکه قرار است تا چند روز دیگر لوی جرگه مشورتی صلح در کابل برگزار شود،شماری از باشندگان ولسوالی‌های هرات،از وجود مشکلات در انتخابات نمایندگان ولسوالی‌ها در این جرگه شکایت دارند.

بر اساس طرز العمل کمیسیون برگزاری جرگه مشورتی صلح،مسوولیت انتخاب نمایندگان مردم در این جرگه به شورای ولایتی واگذار شده است،اما اعضای شورای ولایتی هرات با تایید وجود مشکلات در روند انتخاب اعضای جرگه تاکید دارند،گزینش نمایندگان بر اساس طرز العمل ممکن نیست و از همین رو برخی تعدیلات در آن وارد شده است.

از سوی دیگر مقام‌های محلی هرات پا فشاری می‌کنند،گزینش نمایندگان مردم در جرگه مشورتی صلح باید بر اساس طرزالعمل آن صورت بگیرد، مونسه حسن زاده سرپرست ولایت هرات می‌گوید؛گزینش نمایندگان ولسوالی‌ها به پایان رسیده و نمایندگان شهرهرات  نیز بزودی انتخاب می‌شوند.

با این همه آگاهان امور حقوقی برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح را خلاف قانونی اساسی کشور دانسته و باور دارند،این جرگه بیشتر بخاطر منافع چهره‌های سیاسی و رییس جمهور غنی برگزار می‌شود.

قرار است در جرگه مشورتی صلح نمایندگان اقشار گوناگون جامعه از سراسر کشور اشتراک کنندگان و در پیوند به چگونگی پیشبرد گفتگوهای صلح تصمیم بگیرند.

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *