۹۷ سالی مملو از وعده‌های بزرگ اقتصادی برای حوزه غرب افغانستان
۹۷ سالی مملو از وعده‌های بزرگ اقتصادی برای حوزه غرب افغانستان

نود و هفت سالی مملو از وعده‌های بزرگی اقتصادی برای حوزه غرب افغانستان از مجموعه ۹۱ میلیون دالر بودجه انکشافی ولایت هرات، مسوولان توانستند ۹۹ درصد آن را به مصرف برسانند، رقمی که به تناسب سال ۹۶ ، هشت درصد افزایش مصرف را نشان می‌دهد، به گفته مسوولان در سال نود و هفت ۳۷ پروژه […]

نود و هفت سالی مملو از وعده‌های بزرگی اقتصادی برای حوزه غرب افغانستان

از مجموعه ۹۱ میلیون دالر بودجه انکشافی ولایت هرات، مسوولان توانستند ۹۹ درصد آن را به مصرف برسانند، رقمی که به تناسب سال ۹۶ ، هشت درصد افزایش مصرف را نشان می‌دهد، به گفته مسوولان در سال نود و هفت ۳۷ پروژه انکشافی به دلیل چالش‌های امنیتی و اجتماعی کار آن به سال مالی ۱۳۹۸ انتقال یافت. از طرفی دیگر صادرات هرات نسبت به سال گذشته بیست درصد به خارج کشور افزایش یافت.

در جریان سال نود هفت، راه لاجورد که افغانستان را از بندر تورغندی هرات به اروپا وصل می‌سازد توسط رییس جمهور غنی گشایش یافت. اشرف غنی تاکید نمود از طریق این راه افغانستان به یک کشور صادر کننده در جهان تبدیل خواهد شد.

فاز دوم سرک هرات بای پس نیز از سوی رییس جمهور افتتاح گردید، که پس از آن با موجی از انتقادها از بهر عدم تکمیل شدن  پل این سرک به همراه شد. همچنان پس از چند سال انتظار کار عملی ساخت بند پاشدان مجدد آغاز گردید که به گفته مسوولان اداره اقتصاد بیش از ۲۳ درصد کار عملی آن پیش رفته است، اما سرک هرات – چشت پروژه آن از سوی کمیته تدارک ملی منظور نشد، کار آسفالت سرک هرات غوریان و هرات لامان هم بیش از هشتاد درصد پشرفت داشت.

از سویی هم قطع برق وارداتی کشور ایران به هرات طی بیش از ده روز میلیون‌ها افغانی بر چرخه اقتصادی شهرک صنعتی هرات در سال ۹۷ ضربه وارد کرد و بهای زعفران هرات به شکل بی پیشینه‌ای به دلیل واردات زعفران از کشورهای همسایه کاهش یافت.

در همین حال آغاز صادرات افغانستان از بندر چابهار به هند مهمترین اتفاق سال ۹۷ برای باشندگان محروم ولایت نیمروز بود، رییس جمهور تاکید کرد، در سال ۱۳۹۸ قرار است بیش از دو میلیارد دالر از طریق بندرچابهار به هند کالا صادر شود. اما ولایت نیمروز در جریان این سال همچنان به دور از چشم مسوولان مرکزی ماند و به گفته مسوولان در آن پروژه اقتصادی مفیدی تطبیق نشد.

بادغسیان پس از سال ها انتظار خانه های شان در سال ۱۳۹۷ روشن شد. برق وارداتی کشور ترکمنستان پس از سال‌ها انتظار وصل گردید و کار ساخت فاز دوم سرک لامان قیصار به گفته مسوولان پیشرفت مناسبی داشته است، اما غارت جنگل‌های پسته از سوی مخالفان مسلح دولت از جمله مسایل نگران کننده برای اقتصاد این ولایت بود.

اقتصادی در این ولایت متوقف شود، اما رییس جمهور در واپسین روزهای سال نود و هفت به فراه سفر کرد و وعده سپرد تا کارعملی بند بخش آباد را به ارزش چهار میلیون دالر آغاز کند. از سویی هم قطری‌ها مانند سال‌های دیگر در این ولایت سرمایه گذاری کردند و بهای فراورده‌های کشاورزی طی این سال به پایین ترین حد خود رسید.

با این همه جوانان و باشندگان جوزه غرب کشور در جریان سال نود و هفت به دلیل فقر اقتصادی و نبود کار کشور به مقصد کشورهای اروپایی ترک کردند، باشندگان حوزه غرب کشور از سران حکومت می‌خواهند تا در سال ۱۳۹۸ توجه بیشتری به رشد اقتصاد حوزه غرب نماید.