سال 1397 خورشیدی با همه فراز و فرود هایش به پایان رسید!

در این سال مخالفان و موافقان عبدالرزاق احمدی رییس پیشین معارف هرات چندین تظاهرات را راه اندازی نمودند؛سر انجام رییس معارف هرات از وظیفه‌اش برکنار و روح الله ازهد بجای او معرفی شد.همچنان داوود انوری بعنوان شهردار هرات معرفی شد.با گذشت چند ماه از کار او،چندین گردهمایی اعتراضی در مخالفت شهردار برگزار شد و حتی درب شهرداری مسدود شد.

در میانه سال 97  خبرساز ترین رویداد سال رخ داد؛در این سال کارزار انتخابات مجلس نمایندگان بگونه رسمی آغاز شد و در 28 ام ماه میزان انتخابات جنجالی مجلس نمایندگان برگزار شد.سر انجام نتایج نهایی انتخابات نیز در واپسین روزهای سال اعلام شد. در ماه قوس سال 1397 خورشیدی محمد آصف رحیمی والی پیشین هرات از وظیفه‌اش استعفا نمود و پس از آن عبدالقیوم رحیمی بعنوان والی جدید هرات  معرفی شد. در سال 97 همچنان رییس جمهور غنی بخاطر اشتراک در مراسم رسمی گشایش راه تاریخی لاجورد به هرات سفر کرد.

پس از نزدیک به چهار سال خشکسالی بارش شدید باران و جاری شدن سیلاب‌ها نیز در اواخر سال خسارت های جانی و مالی را به میان آورد.بر اساس آمار مسوولان حکومتی سیلاب‌ها جان نزدیک به 20 تن را گرفت و خسارت‌های هنگفت مالی را به میان آورد.

و اما فراه سال 97 را سال پر خبر و با چالش سپری کرد. .در ماه حمل سال 1397 طالبان حمله گسترده‌ای را بخاطر تصرف مرکز ولایت فراه راه اندازی کرده و حتی بخش‌هایی از شهر فراه را برای چند ساعت به کنترول خود درآوردند.سقوط یک چرخ بال که منجر به جان باختن رئیس شورای ولایتی و معاون پایگاه ارتش با 30 تن دیگر شد یکی دیگر از رویدادهای مهم خبری در این ولایت بود.در اواخر سال 97 نیز سفر رییس جمهور غنی به فراه سفر کرد و جاری شدن سیلاب‌ها در این ولایت،از جمله رویدادهای مهم و خبر ساز بود.

در ولایت غور نیز در جریان در جریان سال 1397 خورشیدی کار بند برق پوزی لیچ به پایان نرسید،تامین انرژی برق و قیریزی جاده‌ها که دو خواسته بسیار مهم باشندگان غور از  حکومت مرکزی بود و مردم غور در سال 1396 بخاطر رساندن صدای دادخواهی‌شان در این مورد دست به اعتراض گسترده زدند نیز در سال 1397 خورشیدی راه به جایی نبرد.در سال 1397 خورشیدی در ولایت غور با وجود مشکلات امنیتی برگزار شد و نتایج ابتدایی آن نیز اعلام شد.اما خشکسالی نیز یکی از مشکلات عمده باشندگان غور در این سال بود.

سال 1397 خورشیدی در ولایت باغیس یکی دیگر از ولایت‌های زون غرب کشور نیز با رویدادهای گوناگون همراه بود.در این سال انتخابات مجلس نمایندگان با وجود مشکلات امنیتی در مرکز و ولسوالی‌های بادغیس برگزار شد و سر انجام نتایج نهایی آن نیز اعلام شد.همچنان برای نخستین بار باشندگان شهر قلعه نو از انرژی برق 24 ساعته برخوردار شدند.در این سال رییس جمهور غنی به ولایت بادغیس سفر کرد.

در این میان سال 1397 خورشیدی برای ولایت نیمروز یک سال خبر ساز بود،در این سال همانند دیگر ولایت های کشور انتخابات مجلس نمایندگان برگزار شد.در سال 1397 والی ولایت نیمروز نیز تبدیل شد و سید ولی سلطان بجای انجینیر صمیم بعنوان والی نیمروز مقرر شد.گشایش رسمی بندر چابهار از مسیر این ولایت و سفر رییس جمهور غنی به نیمروز نیز از دیگر رویدادهای خبر ساز و مهم در این ولایت بود.

با همه این‌ها سال 1397 خورشیدی یک سال خبر ساز  بود و رویدادهای گوناگون در جریان در  این سال در زون غرب کشور رخ داد.اما باشندگان زون غرب کشور همانند دیگر ولایت‌های افغانستان با فرا رسیدن سال 1398 خورشیدی چشم انتظار هستند تا سر نوشت دو مسله بسیار مهم برای باشندگان کشور یعنی انتخابات ریاست جمهوری و گفتگوهای صلح با طالبان مشخص شود.

 

 

 

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *