غرب افغانستان؛ گواه رویدادهای گوناگون در سال ۱۳۹۷
غرب افغانستان؛ گواه رویدادهای گوناگون در سال ۱۳۹۷

سال ۱۳۹۷ خورشیدی با همه فراز و فرود هایش به پایان رسید! در این سال مخالفان و موافقان عبدالرزاق احمدی رییس پیشین معارف هرات چندین تظاهرات را راه اندازی نمودند؛سر انجام رییس معارف هرات از وظیفه‌اش برکنار و روح الله ازهد بجای او معرفی شد.همچنان داوود انوری بعنوان شهردار هرات معرفی شد.با گذشت چند ماه […]

سال ۱۳۹۷ خورشیدی با همه فراز و فرود هایش به پایان رسید!

در این سال مخالفان و موافقان عبدالرزاق احمدی رییس پیشین معارف هرات چندین تظاهرات را راه اندازی نمودند؛سر انجام رییس معارف هرات از وظیفه‌اش برکنار و روح الله ازهد بجای او معرفی شد.همچنان داوود انوری بعنوان شهردار هرات معرفی شد.با گذشت چند ماه از کار او،چندین گردهمایی اعتراضی در مخالفت شهردار برگزار شد و حتی درب شهرداری مسدود شد.

در میانه سال ۹۷  خبرساز ترین رویداد سال رخ داد؛در این سال کارزار انتخابات مجلس نمایندگان بگونه رسمی آغاز شد و در ۲۸ ام ماه میزان انتخابات جنجالی مجلس نمایندگان برگزار شد.سر انجام نتایج نهایی انتخابات نیز در واپسین روزهای سال اعلام شد. در ماه قوس سال ۱۳۹۷ خورشیدی محمد آصف رحیمی والی پیشین هرات از وظیفه‌اش استعفا نمود و پس از آن عبدالقیوم رحیمی بعنوان والی جدید هرات  معرفی شد. در سال ۹۷ همچنان رییس جمهور غنی بخاطر اشتراک در مراسم رسمی گشایش راه تاریخی لاجورد به هرات سفر کرد.

پس از نزدیک به چهار سال خشکسالی بارش شدید باران و جاری شدن سیلاب‌ها نیز در اواخر سال خسارت های جانی و مالی را به میان آورد.بر اساس آمار مسوولان حکومتی سیلاب‌ها جان نزدیک به ۲۰ تن را گرفت و خسارت‌های هنگفت مالی را به میان آورد.

و اما فراه سال ۹۷ را سال پر خبر و با چالش سپری کرد. .در ماه حمل سال ۱۳۹۷ طالبان حمله گسترده‌ای را بخاطر تصرف مرکز ولایت فراه راه اندازی کرده و حتی بخش‌هایی از شهر فراه را برای چند ساعت به کنترول خود درآوردند.سقوط یک چرخ بال که منجر به جان باختن رئیس شورای ولایتی و معاون پایگاه ارتش با ۳۰ تن دیگر شد یکی دیگر از رویدادهای مهم خبری در این ولایت بود.در اواخر سال ۹۷ نیز سفر رییس جمهور غنی به فراه سفر کرد و جاری شدن سیلاب‌ها در این ولایت،از جمله رویدادهای مهم و خبر ساز بود.

در ولایت غور نیز در جریان در جریان سال ۱۳۹۷ خورشیدی کار بند برق پوزی لیچ به پایان نرسید،تامین انرژی برق و قیریزی جاده‌ها که دو خواسته بسیار مهم باشندگان غور از  حکومت مرکزی بود و مردم غور در سال ۱۳۹۶ بخاطر رساندن صدای دادخواهی‌شان در این مورد دست به اعتراض گسترده زدند نیز در سال ۱۳۹۷ خورشیدی راه به جایی نبرد.در سال ۱۳۹۷ خورشیدی در ولایت غور با وجود مشکلات امنیتی برگزار شد و نتایج ابتدایی آن نیز اعلام شد.اما خشکسالی نیز یکی از مشکلات عمده باشندگان غور در این سال بود.

سال ۱۳۹۷ خورشیدی در ولایت باغیس یکی دیگر از ولایت‌های زون غرب کشور نیز با رویدادهای گوناگون همراه بود.در این سال انتخابات مجلس نمایندگان با وجود مشکلات امنیتی در مرکز و ولسوالی‌های بادغیس برگزار شد و سر انجام نتایج نهایی آن نیز اعلام شد.همچنان برای نخستین بار باشندگان شهر قلعه نو از انرژی برق ۲۴ ساعته برخوردار شدند.در این سال رییس جمهور غنی به ولایت بادغیس سفر کرد.

در این میان سال ۱۳۹۷ خورشیدی برای ولایت نیمروز یک سال خبر ساز بود،در این سال همانند دیگر ولایت های کشور انتخابات مجلس نمایندگان برگزار شد.در سال ۱۳۹۷ والی ولایت نیمروز نیز تبدیل شد و سید ولی سلطان بجای انجینیر صمیم بعنوان والی نیمروز مقرر شد.گشایش رسمی بندر چابهار از مسیر این ولایت و سفر رییس جمهور غنی به نیمروز نیز از دیگر رویدادهای خبر ساز و مهم در این ولایت بود.

با همه این‌ها سال ۱۳۹۷ خورشیدی یک سال خبر ساز  بود و رویدادهای گوناگون در جریان در  این سال در زون غرب کشور رخ داد.اما باشندگان زون غرب کشور همانند دیگر ولایت‌های افغانستان با فرا رسیدن سال ۱۳۹۸ خورشیدی چشم انتظار هستند تا سر نوشت دو مسله بسیار مهم برای باشندگان کشور یعنی انتخابات ریاست جمهوری و گفتگوهای صلح با طالبان مشخص شود.