نگرانی‌ها از افزایش گراف آمار خشونت در برابر زنان در غرب افغانستان
نگرانی‌ها از افزایش گراف آمار خشونت در برابر زنان در غرب افغانستان

سال ۱۳۹۷ سالی مملو از فراز و نشیب برای زنان در غرب افغانستان زنان در سال ۱۳۹۷ در غرب افغانستان سالی پر فراز و نشیبی را سپری کردند. خشونت بر زنان بیشتر از هر موضوع دیگر سر خط خبرها در غرب افغانستان بود. با اینکه در چند سال گذشته تلاش‌های زیادی برای کاهش خشونت علیه […]

سال ۱۳۹۷ سالی مملو از فراز و نشیب برای زنان در غرب افغانستان

زنان در سال ۱۳۹۷ در غرب افغانستان سالی پر فراز و نشیبی را سپری کردند. خشونت بر زنان بیشتر از هر موضوع دیگر سر خط خبرها در غرب افغانستان بود. با اینکه در چند سال گذشته تلاش‌های زیادی برای کاهش خشونت علیه زنان صورت گرفته اما این معظل اجتماعی همچنان از زنان در افغانستان قربانی می‌گیرد. هر چند گزارش‌های نشر شده افزایش گراف آمار خشونت در برابر زنان را نشان می‌دهد اما مسوولان در امور زنان هرات از کاهش آن خبر می‌دهند. از سوی هم مسوولین دادستانی منع خشونت بر زنان در هرات می‌گویند طی سال ۹۷ بیش از سیصد پرونده خشونت شامل لت و کوب، قتل، تجاوز و ازدواج اجباری در این اداره ثبت شده است.

از سوی هم مسوولین کمیسیون مستقل حقوق بشر و فعالین حقوق بانوان تاکید می‌کنند که دولت نتوانسته است در مهار خشونت‌ها موفق باشد و حقوق از دست رفته شماری از زنان را اعاده کند.

عبدالقادر رحیمی رییس کمیسیون حقوق بشر می‌گوید هنوز هم زنانی که در ولسوالی‌ها زندگی می‌کنند از ابتدایی‌ترین حقوق خود بی خبراند.

خشونت علیه زنان همچنان جریان دارد اما در سوی دیگر زنان در هرات پیشرفت‌های نیز داشتند. تیم رباتیک دختران هرات توانست در سال ۱۳۹۷ دست آوردهای زیادی داشته باشند. اعضای این تیم با رفتن به مسابقات جهانی توانستند چند مدال بدست آوردند. همچنان برخی بانوان دیگر نیز در همایش بزرگ بین الملی از هرات توانستند افتخاراتی را کسب کنند.

سال ۹۷ برای زنان شاغل در هرات بهتر از سال‌های گذشته بود. مستوفی هرات یک خانم تعین شد و در برخی ادارات دولتی دیگر زنان بیشتری به کار گماشته شدند.

و اما در ولایات دیگر در غرب افغانستان خشونت علیه زنان همچنان گراف بالای داشت. خشونت‌های خانوادگی در ولایات، بادغیس، فراه، غور و نیمروز همچنان دغدغه حامیان حقوق زن محسوب می‌شود. قتل یک دختر هفت ساله و یک خانم سی ساله از سوی همسرانشان در بادغیس، خودکشی یک دختر جوان و شلاق و تیرباران کردن دو تن دیگر از سوی طالبان از جمله موارد حاد خشونت علیه زنان در غور عنوان می‌شود. ازدواج اجباری، بد دادن، خشونت‌های خانوادگی و لت کوب از عمده‌ترین موارد خشونت‌ها در این ولایات محسوب می‌شود.

آنگونه که نماینده‌های مردم در شورای ولایتی بادغیس می‌گویند بد دادن، ازدواج‌های پیش از وقت و اجباری و نکاح کردن دختران خوردسن با مردان کهن سال هنوزهم نگران کننده است.

فقر، اعتیاد به مواد مخدر، ازدواج‌های زیر سن توام با خشونت، بیکاری و رسم و عنعنات ناپسند از جمله عوامل خشونت‌ها در برابر زنان نمیروز از سوی مسوولان در سارنوالی منع خشونت عنوان می‌شود. آنگونه که معصومه صدیقی آمر این سارنوالی می‌گوید با وجود آگاهی زنان از حقوق حقه شان، در کاهش این آمار تغییراتی به وجود نیامده است.

در پهلوی خشونت علیه زنان ، اعتیاد شماری از بانوان در هرات و ولایات همجوار یکی دیگر از چالش‌های ست که با آن روبرو بودند. بر اساس آمار منتشر شده از بیش از شصت هزار معتاد به مواد مخدر تنها در هرات هفت درصد آنان را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند. هر چند مسوولان دولتی در هرات از تلاش‌ها به منظور کاهش آمار خشونت، جمع آوری، نگهداری و درمان زنان معتاد سخن زدند اما نه تنها عملی نشده است بلکه تغییر مثبتی در وضعیت زندگی زنان به ویژه در ولسوالی‌ها و اطراف آن به وجود نیامد، دیده شود که وضعیت زنان در سال جدید خورشیدی چطور خواهد بود؟!