انتقاد باشندگان هرات به آغاز نشدن کار عملی پروژه تاپی
انتقاد باشندگان هرات به آغاز نشدن کار عملی پروژه تاپی

با گذشت یکسال از  برگزاری مراسم تاپی در هرات؛تا کنون روند عملی آن در خاک افغانستان آغاز نشده است. یک سال پیش هرات میزبان مقام‌های عالی رتبه چهار کشور عضو تاپی بود؛مراسمی پر زرق و برق که با مصارف گزاف از سوی حکومت افغانستان برگزار شد.رییس جمهور غنی در این مراسم وعده سپرد؛تا یکسال دیگر […]

با گذشت یکسال از  برگزاری مراسم تاپی در هرات؛تا کنون روند عملی آن در خاک افغانستان آغاز نشده است.

یک سال پیش هرات میزبان مقام‌های عالی رتبه چهار کشور عضو تاپی بود؛مراسمی پر زرق و برق که با مصارف گزاف از سوی حکومت افغانستان برگزار شد.رییس جمهور غنی در این مراسم وعده سپرد؛تا یکسال دیگر گاز خط لوله گاز تاپی خانه‌های هراتیان را روشن می‌کند.اما  تا کنون حتی روند عملی کار تاپی در خاک افغانستان آغاز نشده است.

هرات بخاطر میزبانی از مراسم آغاز کار عملی پروژه تاپی و سفر چها روزه رییس جمهور غنی،یک هفته حالت نظامی داشت؛و دست کم چهار روز تمامی خیابان‌های اصلی آن بخاطر حضور رییس جمهور مسدود بود؛هرچند تاپی امیدهای زیادی را دل هراتیان ایجاد کرده بود؛اما آغاز نشدن کار عملی آن این امیدها را به یاس تبدیل کرده است.

از سویی هم شماری از بازرگان‌ها،فعالان اقتصای و کارخانه‌داران شهرک صنعتی در هرات باور دارند؛کارخانه‌های تولیدی شهرک صنعتی به انرژی گاز نیاز دارند؛اما نا توانی حکومت در آغاز روند عملیاتی پروژه تاپی؛خوشبینی‌ها را بخاطر اجرایی شدن این پروژه کمرنگ کرده است.

در این میان مقام‌های محلی هرات تایید می‌کنند کار عملی پروژه تا کنون آغاز نشده و پس از پایان روند داوطلبی کار عملیاتی و روند کندن کاری میسر خط انتقال لوله گاز تا سه ماه دیگر آغاز خواهد شد.