اسنکر گمرک مرزی اسلام قلعه هرات که چشم اصلی واردات و صادراتی می‌باشد ؛نزدیک به دو سال می‌شود که غیر فعال است.تصاویری که چندی پیش در اختیار  قرار گرفت نشان می‌دهد؛این دستگاه خاک می‌خورد و از آن استفاده نمی‌شود.اکنون عبدالله شیرزی رییس گمرک هرات وعده می‌دهد؛این دستگاه در آینده نزدیک فعال می‌شود.اما زمان دقیق فعال شدن اش بازهم مشخص نیست.

اعضای شورای ولایتی هرات ادعا دارند؛این دستگاه بگونه عمدی تخریب شده و تخریب شدن آن با فساد در گمرک پیوند مستقیم دارد،از همین رو برخی حلقه‌های مافیایی با فشار وارد کردن بر حکومت و وزارت مالیه کشور اجازه نمی‌دهند اسنکرهای گمرک فعال شود.

با این همه عبدالقیوم رحیمی والی هرات در دیدار با رییس گمرک بر فعال شدن دوباره این دستگاه تاکید کرده؛پیش از این والی هرات وجود فساد در نهادهای در آمد زا را تایید کرده بود؛اما از اراده مقام‌های محلی برای مقابله با آن سخن گفته بود.

پیش از رییس جدید گمرک هرات؛ مقام‌های حکومت مرکزی بشمول رییس اجراییه و معین وزارت مالیه؛ و محلی هرات بشمول والی و رییس پیشین گمرک هرات؛بارها وعده فعال شدن این دستگاه را داده‌اند؛وعده‌هایی که وعده سر خرمن بوده و تا حالا خبری از فعال شدن اسنکرها نیست.

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *