بی‌احتیاطی خانواده‌ها نسبت به نگهداری کودکان در هرات سبب بروز رخدادهای گوناگونی بر کودکان می‌شود. گزارش بیمارستان مرکزی هرات نشان می‌دهد که در برخی مواقع، کودکان با خوردن قرص‌، تیل، مواد شوینده و یا حتی سوختن، آسیب دیده و در نهایت جان خود را از دست داده‌اند. محمد عارف جلالی سرطبیب بیمارستان مرکزی هرات می‌گوید 50 درصد موارد ثبت شده، کودکانی هستند که در پی بی‌توجهی پدر یا مادر خانواده، با آتش سوخته‌اند و یا حادثه رانندگی کرده‌اند.

در آخرین مورد، یک کودک در اثر برق گرفتگی با جنراتور، جانش را از دست داد. در هرات نزدیک به چهار میلیون نفر زندگی می‌کنند و با توجه به میزان بالای زاد و ولد، کودکان در بیشتر خانواده‌ها دیده می‌شوند. مردم به این باورند که پدر و مادر خانواده، مسوولان اصلی بروز حوادث ناخواسته بر کودکان هستند. با این حال، فقر و تنگدستی، از دید برخی مردم سبب کم توجهی خانواده‌ها به کودکان می‌شود.

با این حال، کارشناسان به این باورند که بی‌توجهی خانواده نسبت به کودک، علاوه بر آسیب‌های جسمی، در دراز مدت سبب ایجاد شکاف‌های عمیق در ذهن و روان کودکان می‌شود. محمد فقیری جامعه شناس در هرات می‌گوید آسیب‌های روانی، اجتماعی و عاطفی، سه نوع شایع از آسیب‌هایی است که خانواده در صورت کم‌توجهی به کودکان، ناخواسته به آنان وارد می‌کنند.

با تمام این‌ها به باور آگاهان و مردم، دولت باید در آموزش خانواده‌ها نسبت به نگهداری کودکان بیشتر توجه کند.

 

 

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *