آمار روز افزون زنان و کودکان معتاد به مواد مخدر، مسوولان دولتی را نگران کرده است.

در هرات نزدیک به ده‌هزار خانم و کودک معتاد به مواد مخدر زندگی می‌کنند . سید محمد سادات رییس مبارزه با مواد مخدر هرات با نگرانی از این مسله می‌گوید که این آمار روز افزون است و در صورت کم‌توجهی بیشتر به وضعیت کودکان و زنان معتاد به مواد مخدر، بحران گسترده‌تر می‌شود.

در هرات بین 60 تا 70 هزار نفر معتاد به مواد مخدر زندگی می‌کنند. ستازه عزیزی پزشک معالج معتادان به مواد مخدر ناآگاهی زنان و خانواده‌ها را سبب اعتیاد خانم‌ها و کودکان به مواد مخدر عنوان می‌کند. آگاهان امور با تکیه به این موضوع، فقر و نبود سرپرست یا بدسرپرستی را از دلایل دیگر اعتیاد به مواد مخدر زنان می‌دانند.

در هرات سه نهاد درمانی اشتراکی دولتی-خصوصی برای زنان و کودکان معتاد به مواد مخدر فعال است. به گفته مریم مجددی رییس مرکزی این نهاد، در سال 200 خانم و 300 کودک به مواد مخدر، در دوره‌های متفاوت درمان می‌شوند.

شماری از خانم‌هایی که حالا اعتیاد به مواد مخدر را ترک کرده‌اند، می‌گویند یا شوهرشان معتاد بوده، یا برادرشان و یا در شرایط بدی زندگی می‌کردند و مجبور به روی آوردن به مواد مخدر شده‌اند.

پیش از این در مراکز ترک اعتیاد خانم‌های معتاد، علاوه بر درمان، دوره‌های آموزش زبان، خیاطی، و صنایع دستی برگزار می‌شد اما حالا بنابر کم شدن بودجه، این امتیازها هم کم شده است.با اینکه این خانم‌ها برای رفتن به خانه‌ و زندگی تازه، آمادگی دارند اما سرنوشت فراز و فرودهای خاص خودش را دارد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *