ثبت هفتاد درصد موارد خشونت آمیز عیله خبرنگاران در غرب افغانستان
ثبت هفتاد درصد موارد خشونت آمیز عیله خبرنگاران در غرب افغانستان

سال ۲۰۱۸ برای خبرنگاران افغانستان با خشونت‌های گسترده همراه بود. سالی با فراز و فرودهای زیاد برای خبرنگاران در افغانستان، از لت و کوب گرفته تا حمله مسلحانه! و در نهایت حذف فزیکی!  همه برای یک چیز، خفه کردن آزادی بیان و یا حداقل سانسور آن! ۲۰۱۸  با ۲۰ کشته و ۲۰ زخمی؛ از خبرنگاران برای […]

سال ۲۰۱۸ برای خبرنگاران افغانستان با خشونت‌های گسترده همراه بود. سالی با فراز و فرودهای زیاد برای خبرنگاران در افغانستان، از لت و کوب گرفته تا حمله مسلحانه! و در نهایت حذف فزیکی!  همه برای یک چیز، خفه کردن آزادی بیان و یا حداقل سانسور آن! ۲۰۱۸  با ۲۰ کشته و ۲۰ زخمی؛ از خبرنگاران برای همیشه خداحافظی کرد اما خاطرات تلخ و ناگواری را به این جامعه حرفه‌ای به یادگار ماند.

بر بنیاد گزارش‌ها در سال ۲۰۱۸ میلادی دست‌کم ۲۲ مورد خشونت علیه خبرنگاران در غرب کشور رخ داده که از این میان ۷۰ درصد موارد در هرات به ثبت رسیده است. بر اساس یافته‌های نهادهای مختلف حمایت از خبرنگاران و رسانه‌ها، بیشترین عاملان خشونت علیه خبرنگاران در رده اول، نیروهای امنیتی و به ترتیب کارمندان اداری دولت و در نهایت طالبان و گروه‌های هراس افگن بوده‌اند. دولت اما فقط توانسته در کناره راه اندازی صندوق حمایت از خبرنگاران، به ایجاد چند کمیته برای پیگیری قضایای خشونت علیه خبرنگاران موفق شود.

با آنکه قوانین، مقرره و لوایح مختلفی در حمایت از خبرنگاران ایجاد شده و دولت نسبت به گذشته خود را مصمم‌تر به اجرای مسوولیت‌هایش نسبت به خبرنگاران نشان می‌دهد اما به نظر کمتر نتیجه‌ای در پی داشته است. حالا همه هراسان و چشم انتظار رویدادهای تلخ‌تری در ۲۰۱۹ نسبت به ۲۰۱۸ هستند.