نگرانی از افزایش آمار خشونت در برابر زنان در ولایت غور
نگرانی از افزایش آمار خشونت در برابر زنان در ولایت غور

افزایش خشونت ها در برابر زنان نگرانی فعالین حقوق زن و فعالین مدنی در ولایت غور را بر انگیخته است. این شمار از فعالین با انتقاد از دولت و نهادهای مسوول میگویند عدم رسیدگی به قضایای خشونت، عدم تطبیق قانون و عدم آگاهی زنان از حقوق حقه شان باعث شده تا هر روز زنان این […]

افزایش خشونت ها در برابر زنان نگرانی فعالین حقوق زن و فعالین مدنی در ولایت غور را بر انگیخته است. این شمار از فعالین با انتقاد از دولت و نهادهای مسوول میگویند عدم رسیدگی به قضایای خشونت، عدم تطبیق قانون و عدم آگاهی زنان از حقوق حقه شان باعث شده تا هر روز زنان این ولایت به بهانه های مختلف قربانی شوند.

این نگرانی ها در حالی مطرح میشود که به تازه گی غنچه گل، از سوی شوهرش با ضربات تبر در منطقه گرماب این ولایت به قتل رسیده است. آنگونه که منابع میگویند شوهر این خانم همراه با دو فرزندش با فرار از محل به طالبان پناه برده است.

در همین حال مسوولان در ریاست امور زنان از ثبت سی مورد قضایای حاد در این ولایت خبر میدهند. زرمینه کشتیار مدیر رسیدگی به قضایای خشونت در این اداره میگوید از شروع سال تا کنون ۸۳ پرونده خشونت به ثبت رسیده است. به گفته وی به دلیل ناامنی ها و حضور طالبان از این میان ۱۲ پرونده رسیدگی شده و عاملین آن گرفتار شدند.

از جانب دیگر مسوولان در فرماندهی پولیس غور، با هشدار به عاملین قضایای خشونت میگویند با فرد جنایتکار به گونه جدی برخورد خواهد شد. سید ضیا حسینی آمر امنیت فرماندهی پولیس میگوید هفده فرد مظنون در ارتباط به قضایای خشونت گرفتار و متباقی تحت پیگیرد قرار دارند.

غور از جمله ولایت های ناامن در افغانستان است که همواره زنان شاهد تیرباران شدن، سنگسار شدن و محاکم صحرایی و قربانی عرف و عنعنات ناپسند در این ولایت هستند.