همزمان با بزرگداشت از روز جهانی ایدز، مسوولان برنامه مقابله با این بیماری در هرات از جان باختن پنج تن در کمتر از یک سال اخیر خبر میدهند. داکتر محمد عارف شهرام مسوول برنامه مقابله با بیماری ایدز بیمارستان هرات میگوید در جریان سال روان بیست و شش واقعه مثبت این بیماری در هرات به ثبت رسیده که نسبت به سال گذشته کاهش را نشان میدهد.

اما بیماری ایداز چگونه شیوع پیدا می کند و عوامل آن کدام اند؟ پزشکان میگویند: استفاده مشترک معتادین از سورنج های تزریقی، مقاربت های جنسی با افرادیکه به این بیماری مبتلا هستند از عمده ترین عوامل این بیماری در هرات به حساب می آید.

از جانب هم برخی از افرادیکه به بیماری ایدز مبتلا هستند، از شهروندان میخواهند تا مراقب سلامتی شان باشند، آنان تاکید دارند استفاده از سورنج های مشترک میان معتادین از مهم ترین عوامل این بیماری است و دولت باید در زمینه جمع آوری معتادین جدی اقدام کند.

در بیمارستان حوزیوی هرات بخشی ویژه ای برای مقابله با این بیماری وجود دارد و همچنان نهادی های صحی بین المللی در این ولایت برای کاهش میزان مبتلایان به بیماری ایدز فعالیت میکنند، مسوولان صحت عامه هرات تاکید دارند، آمار افراد مبتلا به بیماری ایداز به تناسب نفوس هرات نگران کننده نیست.

با این همه فعالین مدنی مسوولان را در امر جمع آوری  افراد معتاد مبتلا به بیماری ایدز در هرات متهم به سهل انگاری میکنند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *