پاشدان ! سدی که ولسوالی کرخ در فاصله اندکی از شهر هرات موقعیت دارد؛کار ساخت این سد آب گردان در سال 1389 خورشیدی آغاز شد و قرار بود پس از گذشت سه در سال 1391 خورشیدی،روند ساخت آن به پایان برسد،اما با گذشت هشت سال،تا کنون این پروژه شاهد پیشرفت چندانی نبوده،همین مسله انتقاد اعضای شورای ولایتی را به همراه داشته است.

به دلیل بروز مشکلات فنی و آنچه وزارت انرژِی و آب کشور باور داشت؛کار ساخت بند پاشدان بگونه معیاری پیش نمیرود؛روند ساخت آن تا کنون چندین بار متوقف شده است.پس خارج شدن یک شرکت اذربایجانی از پروژه،حالا یک شرکت دیگر از کشور تاجیکستان در ساخت آن همکاری میکند. نور احمد بارز رییس حوزه دریایی هریرود – مرغاب میگوید تا کنون 30 درصد کار بند پیش رفته و روند کار آن جریان دارد.

با این همه مقام های محلی هرات هم میگویند؛باید با فراهم شدن امکانات فنی و منابع مالی مورد نیاز؛کار ساخت سد پاشدان، باید،مطابق جدول زمان بندی به پیش برده شود و این سد در زمان مشخص شده یعنی تا سه سال آینده به پایان برسد.

سد پاشدان میتواند،40 میلیون متر مکعب را در خود دخیره کند،اب ذخیر شده در پشت این بند در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار خواهد گرفت،اما اگر این سد در زمان تعیین شده کار آن به پایان ختم شود و به بهره برداری برسد.

 

 

 

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *