شماری از استادان دانشگاه های کشور در نخستین کنفرانس ملی زراعت به هدف پیدا کردن راه حلی برای مهار بحران خشکسالی و تقویت وضعیت زراعتی کشور گرد آمدند، یافته های یک پژوهش که از سوی دانشگاه هرات انجام شده نشان میدهد که بیش از هفتاد درصد جنگلات و چراهگاه ها درغرب افغانستان به دلیل خشکسالی نابود شده و صدها راس مواشی نیز به هلاکت رسیده اند.

از سویی هم مسوولان دانشگاه هرات میگویند: بر اساس آمارها هشتادرصد شهروندان کشور در سکتور زراعت مشغول به کار اند، به گفته عبدالله فایز رییس دانشگاه هرات راهبرد وزارت زراعت کشور نیاز مبرم به بازنگری دارد و باید از نیروهای تحصیل یافته در چرخه زراعتی کشور استفاده شود و سیستم کلاسیک زراعتی جایش با سیستم میکانیزه عوض کند.

از جانب دیگر نبود بازار فروش برای فرآورده های کشاورزی در هرات و موجودیت خشکسالی از طرفی دیگر ،شیرازه صنعت زراعت را طی سال روان متزلزل ساخته است، مسوولان اداره زراعت هرات می پذیرند که طی سال روان کشاروزان متضرر شده اند. بشیراحمد احمدی آمر امور زراعتی ریاست زراعت هرات میگوید بارندگی های اخیر نوید از سال پر بار برای کشاورزان میدهد.

با این همه نبود امنیت، افزایش خشکسالی و عدم پشتبانی دولت از کشاورازان در سال جاری باعث گردید تا صدها تن از کشورزان در غرب کشور کشور را به مقصد کشورهای خارجی ترک کنند.

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *