نگرانی فعالان حقوق زن از افزایش خشونت‌ در برابر زنان
نگرانی فعالان حقوق زن از افزایش خشونت‌ در برابر زنان

شماری از بانوان فعال در هرات از عملی نشدن قانون منع خشونت علیه زنان در ولسوالی ها شکایت دارند. خشونت های روز افزون بر بانوان، این شمار را از سراسر کشور اینجا گردهم جمع نموده است تا دلایل افزایش این خشونت­ها و چالش­های تطبیق قانون خشونت علیه زن را به برسی بگیرند. این فعالان حقوق […]

شماری از بانوان فعال در هرات از عملی نشدن قانون منع خشونت علیه زنان در ولسوالی ها شکایت دارند.

خشونت های روز افزون بر بانوان، این شمار را از سراسر کشور اینجا گردهم جمع نموده است تا دلایل افزایش این خشونت­ها و چالش­های تطبیق قانون خشونت علیه زن را به برسی بگیرند. این فعالان حقوق زن عملی نشدن قانون منع خشونت علیه بانوان را دلیل افزایش این خشونت­ها عنوان میکنند.

با این حال شماری از بانوان فعال در ولسوالی های هرات عدم تطبیق قانون منع خشونت علیه زنان را سهل انگاری بانوان میدانند. این شمار از بانوان میگویند عدم آگاهی آنان از قانون باعث شده است تا قانون منع خشونت به گونه بایسته آن تطبیق نشود.

این درحالیست که عالمان دین در این ولایت به این باور اند که طرز تفکرهای جاهلیت هنوز هم در جامعه وجود دارد و باید برای منع خشونت علیه بانوان مبارزه صورت گیرد. آنان میگویند در دین اسلام زن و مرد از حقوق مساوی برخوردار اند و این دین خشونت بر بانوان را محکوم کرده است.

مبارزه با خشونت علیه زنان یکی از اساسی­ترین ماموریت­های حکومت افغانستان در یک و نیم دهه گذشته بوده است. با توجه به مصارف هنگفتی که در این راستا صورت گرفته است؛ شماری از آگاهان حکومت افغانستان را در این زمینه ناکام میخوانند.