با سرازیر شدن هزاران خانواده بیجاشده داخلی از برخی ولایت ها به هرات، نگرانی از شیوع ویروس بیماری پولیو یا فلج کودکان در این ولایت را به دنبال داشته است.

داکتر محمد آصف کبیر معاون ریاست صحت عامه هرات میگوید در جریان پانزده سال گذشته هیچ واقعه پولیو در این ولایت ثبت نشده اما با آمدن بیجاشده های داخلی، به تازگی در جریان تحقیقات یک ویروس مثبت پولیو در فاضلاب شهر هرات دیده شده است.

در جریان یک ماه اخیر سه دور از کمپاین واکسین پولیو در شهر هرات و ولسوالی انجیل این ولایت راه اندازی شده است. در این دور همچنان ولسوالی شیندند نیز زیر پوشش قرار گرفته است. مسوولان محلی در هرات تاکید می کنند که به دلیل جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس پولیو، تلاش دارند تا زمینه بازگشت بیجاشده های داخلی  را به مناطق اصلی شان فراهم سازند.

در جریان سال روان نزدیک به نوزده هزار خانواده از ولایت های مختلف افغانستان به هرات بیجاشده اند. مسوولان صحی می گویند، برای حفاظت از کودکان این خانواده ها در برابر بیماری پولیو، کمپاین واکسین فلج کودکان به طور دوامدار در مناطق مهاجرنشین تطبیق می شود.

از پانزده سال به این طرف هیچ واقعه پولیو در هرات ثبت نشده است. حتا ویروس فعال این بیماری نیز در هیچ جای این ولایت تشخیص نشده بود. مسوولان صحی نگران هستند که به دلیل موجودیت واقعات پولیو در برخی ولایت ها و رفت و آمد باشنده های این ولایت ها به هرات، احتمال شیوع این بیماری در حوزه غرب وجود دارد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *