هشدار از شیوع بیماری پولیو یا فلج کودکان در هرات
هشدار از شیوع بیماری پولیو یا فلج کودکان در هرات

هشدار از شیوع بیماری پولیو یا فلج کودکان در ولایت هرات! در جریان بررسی های تازه ریاست صحت عامه ولایت هرات ویروس پولیو در یک کانال فاضلاب در شهر هرات دیده شده است. این مسئله نشان دهنده زنده شدن این ویروس در این ولایت عاری از پولیو است. مسوولان صحت عامه هرات می گویند، از […]

هشدار از شیوع بیماری پولیو یا فلج کودکان در ولایت هرات!

در جریان بررسی های تازه ریاست صحت عامه ولایت هرات ویروس پولیو در یک کانال فاضلاب در شهر هرات دیده شده است. این مسئله نشان دهنده زنده شدن این ویروس در این ولایت عاری از پولیو است. مسوولان صحت عامه هرات می گویند، از پانزده سال به این طرف هیچ واقعه پولیو در این ولایت ثبت نشده اما با آمدن بیجاشده های داخلی از سایر ولایت های افغانستان به هرات، احتمال شیوع این بیماری بیشتر شده است.

به همین دلیل کمپاین اضظراری واکسین پولیو در شهر هرات و ولسوالی انجیل این ولایت آغاز شده است.  داکتر محمد آصف کبیر معاون ریاست صحت عامه هرات میگوید قرار است در این کمپاین پنج روزه، بیش از ۲۲۶هزار کودک به ویژه کودکان بیجاشده داخلی واکسین شوند.

این کمپاین اضطراری واکسین فلج کودکان در هرات پنج روز ادامه دارد و تلاش می شود هیچ کودکی از آن باز نماند. بیش از یک هزار و ۵۰۰ کارمند صحی در این کمپاین حضور دارند. مقام های محلی در هرات می گویند که به دنبال این دوره واکسین پولیو، دو دومی ده روز بعد آغاز می شود تا خطر مبتلا شدن به پولیو در شهر هرات کاهش یابد.

مسوولان صحی در هرات می گویند، از سال ۲۰۰۳ تا کنون هیچ واقعه پولیو در این ولایت ثبت نشده است. همچنان از سال ۲۰۱۵ به این طرف در ولایت های حوزه غرب واقعه پولیو دیده نشده است. با وجود ثبت نشدن واقعه پولیو در حوزه غرب افغانستان اما ویروس این بیماری در برخی ولایت ها به خصوص ولایت های شرقی و جنوبی کشور زنده است. با بیجاشدن باشنده های این ولایت ها به هرات، احتمال انتقال این ویروس وجود دارد.