انتظار صدها کودک بیمار قلب جهت تداوی در هرات
انتظار صدها کودک بیمار قلب جهت تداوی در هرات

بیش از هفتصد کودک مبتلا به بیماری سوراخ قلب در ولایت هرات انتظار تداوی را می کشند اما به دلیل نبود امکانات و بودجه، تداوی آنان در بیرون از افغانستان زمانگیر است. تداوی این کودکان بیمار هزینه زیاد نیاز دارد و باید به خارج از کشور برده شوند. مسوولان هلال احمر در حوزه غرب می […]

بیش از هفتصد کودک مبتلا به بیماری سوراخ قلب در ولایت هرات انتظار تداوی را می کشند اما به دلیل نبود امکانات و بودجه، تداوی آنان در بیرون از افغانستان زمانگیر است.

تداوی این کودکان بیمار هزینه زیاد نیاز دارد و باید به خارج از کشور برده شوند. مسوولان هلال احمر در حوزه غرب می گویند، تنها در ولایت هرات بیش از هفت صد کودک دچار بیماری سوراخ قلب ثبت شده که قرار است به نوبت برای تداوی به کشورهای مختلف انتقال داده شوند.

در حال حاضر هلال احمر مسوولیت انتقال و تداوی کودکان دچار بیماری سوراخ قلب به خارج از کشور را به عهده دارد. نورالدین احمدی رییس هلال احمر در غرب افغانستان میگوید، در جریان سال های اخیر بیش از چهار هزار کودک افغان در سراسر کشور تداوی شده که از این میان ۲۶۰ تن باشنده های ولایت های حوزه غرب بوده اند.

مقام های محلی در ولایت هرات می گویند، در سال های اخیر کودکان زیادی که مبتلا به بیماری سوراخ قلب بودند به همکاری دولت و نهادهای بین المللی تداوی شده اند. جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات می گوید، در اینده نیز در این زمینه از نهادهای کمک کننده، همکاری می خواهند.

براساس آمار هلال احمر، در حال حاضر بیش از هفت و نیم هزار کودک دچار بیماری سوراخ قلب در افغانستان زندگی می کنند. مسوولان این ریاست می گویند که به دلیل کاهش کمک های جهانی به این اداره، سالانه شمار اندکی از این کودکان برای تداوی به خارج از کشور انتقال داده می شوند.