برگزاری جشن انگور و عسل در هرات
برگزاری جشن انگور و عسل در هرات

جشن انگور و عسل با حضور مقام های ارشد افغان و دیپلماتان خارجی در ولایت هرات برگزار شد. این چهارمین جشن انگور است که به منظور معرفی و فروش انگور در ولایت هرات برگزار شده است. در کنار مقام های افغان، شماری از دیپلماتان خارجی نیز برای دیدن این جشن، به اینجا آمده اند. محصولات […]

جشن انگور و عسل با حضور مقام های ارشد افغان و دیپلماتان خارجی در ولایت هرات برگزار شد.

این چهارمین جشن انگور است که به منظور معرفی و فروش انگور در ولایت هرات برگزار شده است. در کنار مقام های افغان، شماری از دیپلماتان خارجی نیز برای دیدن این جشن، به اینجا آمده اند. محصولات انگور و عسل هرات در پنجاه غرفه در اینجا به نمایش گذاشته شده است. نصیر احمد درانی وزیر زراعت کشور میگوید  برای بازاریابی انگور هرات در بازارهای جهانی، تلاش می شود.

با وجود خشکسالی، امسال میزان برداشت انگور ولایت هرات بیست درصد افزایش یافته است. مسوولان محلی در هرات می گویند، در جریان سال روان بیش از ۱۲۰ هزار تن انگور در این ولایت برداشت شده است.

شماری از دهقانان و باغداران در ولایت هرات از نبود بازار فروش محصولات انگور شان شکایت دارند. به گفته ای آنان، با اینکه محصولات شان از کیفیت بالایی برخوردار است اما به دلیل نبود بازار فروش، ناگزیر هستند تا با قیمت ناچیز در بازار به فروش برسانند.

هرات یکی از بزرگ ترین ولایت های تولیدکننده انگور در افغانستان است. بیش از ۱۲۰ نوع انگور در این ولایت وجود دارد که از کیفیت خوبی برخوردار است. این انگور همچنان برای صادرات به خارج از کشور نیز مناسب خوانده می شود.

مقام های محلی در هرات می گویند، در حال حاضر قرارداد صادرات بیش از هفت هزار تن انگور هرات به کشور پاکستان عقد شده است و برخی کشورهای دیگر نیز علاقه مند انگور این ولایت هستند.