این روزها برای برداشت پسته ولایت بادغیس آمادگی گرفته می شود. پسته های که تاهنوز به طور کامل پخته نشده و نیمه خام از درختان چیده می شود. بیشتر جنگلات پسته ولایت بادغیس در ولسوالی های ناامن و زیر نفوذ مخالفان مسلح دولت و افراد زورمند مسلح قرار دارد.

عبدالعزیز حلیم یار رییس زراعت ولایت بادغیس می گوید، حکومت بر بیشتر بخش های این جنگلات حاکمیت ندارد و در کنار مردم محل، مخالفان مسلح دولت و افراد مسلح غیر مسوول بیشتر حاصلات پسته را جمع آوری می کنند.

تاهنوز آمار دقیقی از مقدار برداشت پسته در ولایت بادغیس در دست نیست اما گفته می شود سالانه پول هنگفتی از این بابت به جیب مخالفان مسلح دولت و افراد مسلح غیر مسوول می رود. مسوولان ریاست زراعت بادغیس می گویند، سالانه بیش از ده میلیون دالر از جنگلات پسته این ولایت عواید به دست میاید که بیشتر این پول به دست مخالفان مسلح دولت می افتد.

مقام های محلی در ولایت بادغیس نیز می پذیرند که بیشتر بخش های جنگلات پسته این ولایت در اختیار مخالفان مسلح دولت قرار دارد. عبدالغفور ملکزی والی این ولایت اما تاکید می کند برای گسترش حاکمیت دولتی بر جنگلات پسته، راهکارهایی را روی دست گرفته اند.

قطع جنگلات پسته ولایت بادغیس از دیگر نگرانی های ریاست زراعت این لایت است. به گفته ای آنان، چند سال پیش مساحت جنگلات پسته بادغیس بیش از 90 هزار هکتار زمین بود اما اکنون به کمتر از سی هزار هکتار زمین رسیده است.

 

 

 

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *