قرار است یک فرد غیر متخصص از سوی ارگ ریاست جمهوری به عنوان شهردار هرات گماشته شود.

در حالی که هم اکنون به شمول ریاست؛ بخش های کلیدی شهرداری از سوی سرپرستان اداره میشود؛ منابع معتبر در کابل میگویند قرار است یک فرد غیر متخصص و بر اساس زد و بند های سیاسی به عنوان شهردار هرات گماشته شود. این منبع که نخواست نامش فاش شود می گوید اسناد چند تن که نامزدان پست شهرداری هستند روی میز رئیس جمهو غنی قرار دارد. از سوی فعالین مدنی در هرات تاکید دارند که باید شهردار هرات فردی متخصص و آگاه در مسایل شهری باشد.

این منبع میگوید مقام های محلی هرات در معرفی چهره های غیر متخصص به رئیس جمهوری جهت گزینش به عنوان شهرداری نقش دارند و آنها در تلاش هستند تا مهره های خود را جایگزین کنند. به باور این منبع برخی افرادی که برای پست شهرداری معرفی شدند حتی تجربه یک روز کار در این اداره را ندارند. اکرام افضلی رئیس دیدبان شفافیت افغانستان میگوید شهردار ها باید انتخابی باشد اما بر اساس صلحت های سیاسی و از نزدیکان ارگ ریاست جمهوری انتخاب می شود.  از سوی دیگر ناهید فرید عضو مجلس نمایندگان تاکید دارد ریاست شهرداری به پست سیاسی تبدیل شده است.

در همین حال عبدالباقی پوپل معیین شهرداری  های اداره ارگان های محلی  میگوید؛ تا کنون اسناد 6 نامزد ریاست شهرداری هرات به این نهاد رسیده و از میان آنها تا دو هفته دیگر یک نفر از سوی رییس جمهوری بعنوان شهردار هرات انتخاب میشود.

فساد گسترده مالی در شهرداری هرات؛ این نهاد را  با یک بحران جدی دست به گریبان کرد. با رفت و آمد چند سرپرست و یک شهردار در جریان چند ماه اخیر؛ هنوز هم این بحران از میان نرفته و تاخیر چند ماهه در منظور شدن بودجه شهرداری؛ کار بیش از 70 پروژه توسعه ای در هرات متوقف کرده است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *