یک بام و دو هوا

از آغاز خیابان چوک گلها ها الی چوک شهر نو در شهر هرات بیش از پانزده پارکینگ غیر قانونی وجود دارد، که روزانه بیش از دوهزار عراده موتور سایکل و بیش از صد عراده موتر اینجا توقف میکنند. بر اساس یک محاسبه سرانگشتی سالانه بیش از هفتاد و نه لک افغانی از این ساحه به جیب افراد غیر مسوول میرود. همراه با همکارم به سراغ مسوولان این پارکنیگ ها رفتیم، این افراد میگویند: مسوولان شهرداری هرات از آنان در ازای فعالیت شان پول اخذ میکند. این افراد تاکید دارند، بر علاوه اداره شهرداری، مسوولان اداره شهر سازی از مالکان مارکت ها به دلیل نداشتن پارکینگ رشوه اخذ میکنند.

اما مسوولان شهرداری هرات این ادعا را رد نموده و میگویند: آنان هیچ دخل و تصرفی در زمینه به اجاره دادن این پارکینگ ها ندارند. نادر الله جنیدی سرپرست اداره شهرداری هرات میگوید: بر اساس توافق اداره محلی با اداره کار و امور اجتماعی و شهرداری هرات در سال 1391 برخی از پارکینگ ها برای افراد دارای معلولیت سپرده شده بود،  اما آنگونه که دیده میشود هیچ یک از افراد داری معلولیت در قسمت مراقبت از وسایط نقلیه شهروندان در این پارکنیگ ها حضور ندارند.

اما فعالین مدنی هرات معتقدند، ماموران شهرداری و افراد زورمند با تبانی با این افراد پول هنگفتی که از درک این پارکینگ ها حاصل میشود را به جیب میزنند. آنان تاکید دارند، استفاده از خیابان به گونه خود سرانه از سوی افراد ناشناس به معنای غصب خیابان عامه است.

در این میان باشندگان هرات از پرداخت پول به افراد غیر مسوول ظاهرا به ستوده آمده اند، آنان میگویند: روزانه بین پنجاه تا صد افغانی را جهت توقف وسیله نقلیه شان در توقف گاه ها می پردازند.

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *