افتتاح پروژه تاپی با حضور سران چهار کشور عضو در هرات 
افتتاح پروژه تاپی با حضور سران چهار کشور عضو در هرات 

پروژه تاپی با حضور سران کشورهای عضو تاپی در ولایت هرات افتتاح شد. در کنار رئیس جمهور غنی، رئیس جمهور ترکمنستان، نخست وزیر پاکستان و وزیر دولت در امور خارجه هندوستان در این مراسم حضور داشتند. رئیس جمهور غنی ضمن تاثیرات این پروژه در بهبود و ضعیت اقتصادی و همکاری‌های منطقه‌ای می‌گوید: افغانستان با هیچ […]

پروژه تاپی با حضور سران کشورهای عضو تاپی در ولایت هرات افتتاح شد. در کنار رئیس جمهور غنی، رئیس جمهور ترکمنستان، نخست وزیر پاکستان و وزیر دولت در امور خارجه هندوستان در این مراسم حضور داشتند.

رئیس جمهور غنی ضمن تاثیرات این پروژه در بهبود و ضعیت اقتصادی و همکاری‌های منطقه‌ای می‌گوید: افغانستان با هیچ کشوری دشمنی ندارد و از دیگر کشورها می‌خواهد که به منافع ملی افغانستان احترام بگذارند.

در کنار تاپی، پروژه تاپ یا انتقال برق از ترکمنستان به پاکستان، خط فایبر نوری و راه آهن ترکمنستان-هرات نیز افتتاح شد. در همین حال قربان قلی بردی محمدوف رئیس جمهور ترکمنستان می‌گوید: کشورش آماده است تا در آینده نیز پروژه‌های بزرگ منطقه‌ای را به منظور رشد اقتصادی و بهبود روابط میان کشورهای منطقه، راه اندازی کند.

اما مقام‌های هندی، تاپی را برای بهبود وضعیت امنیتی افغانستان و تامین صلح در این کشور موثر می‌خوانند. ام جی اکبر  وزیر دولت در امور خارجه هندوستان می‌گوید: مردم افغانستان به تنهایی در برابر تروریزم مبارزه می‌کنند و باید کشورهای منطقه به گونه‌ای مشترک با تهدیدهای مشترک مبارزه کنند.

از سوی هم شاهد خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان تاکید می‌کند که این کشور برای تطیبق تاپی از تمام طرفیت‌های خود استفاده می‌کند. او می‌گوید که این پروژه بزرگ، باعث تحولات گسترده در منطقه خواهد شد.

پروژه تاپی بیش از یک هزار و ۸۰۰ کیلومتر طول دارد که بیش از ۸۰۰ کیلومتر آن در خاک افغانستان موقعیت دارد. این خط لوله گاز سالانه بیش از ۳۳میلیارد متر مکعب گاز را به افغانستان، پاکستان و هندوستان انتقال می‌دهد. بیش از ۴۰۰ میلیون دالر سالانه از بابت حق ترانزیت این پروژه، سهم افغانستان می‌شود.