جان باختن حدود یک هزار تن در ولایات غربی افغانستان

دفتر یوناما در افغانستان با نشر یک گزارش تحقیقی ولایت هرات را در پهلوی چند ولایت دیگر در جایگاه دوم تلفات افراد ملکی در افغانستان قرار داده است.

برمبنای آخرین گزارش سالانه‌ی ملل متحد پیرامون پیآمدهای منازعات مسلحانه در افغانستان، بیشتر از ده هزار فرد ملکی در جریان سال ۲۰۱۷ کشته و زخمی شدند. در گزارش منتشر شده با اینکه میزان تلفات نسبت به سال گذشته میلادی 9 درصد کاهش را نشان می‌دهد اما این گزارش بیانگر آمار بلندِ تلفات افراد ملکی به سبب حملات گوناگون خونین در افغانستان می‌باشد.

در سال گذشته میلادی در افغانستان سه هزار و چهارصد سی و هشت نفر کشته و هفت هزار و پانزده نفر زخمی شدند. نماینده ویژه ملل متحد برای افغانستان این ارقام را تکان دهنده خوانده است. ولایت غربی افغانستان در سال 2017 میلادی شاهد افزایش تلفات افراد ملکی بودند.

شماری از نمایندگان هرات در پارلمان می‌گویند دولت باید جلو تلفات افراد ملکی را بگیرد.

در گزارش منتشر شده دفتر سازمان ملل متحد در سال 2017 میلادی 998 تن در ولایت فراه، بادغیس، غور، هرات و نیمروز کشته شدند. در این گزارش هرات در پهلوی چند ولایت دیگر جایگاه دوم را پس از کابل در تلفات افراد ملکی در افغانستان دارد.

شماری از کارشناسان درهرات تاکید دارند که ادامه بی توجه‌ای به حفظ جان و مال مردم در افغانستان پیامد خوبی را در پی نخواهد داشت.

در این گزارش آمده است که 65 درصد تلفات افراد ملکی  به عناصر ضد دولتی ، 42 فیصد این تلفات به طالبان ، ده فیصد آن را داعش و سیزده فیصد آن به جناح های نا مشخص نسبت داده است همچنان در مجموع، یک بر پنج حصه تلفات افراد ملکی به نیروهای طرفدار دولت نسبت داده شده است. زنان و اطفال شدیداً از ناحیه خشونت‌های وابسته به منازعات مسلحانه آسیب پذیر باقی مانده‌اند.

بر اساس آمار ثبت شده توسط یوناما در سال ۲۰۱۷، ۳۵۹ زن کشته شده و ۸۶۵ زن دیگر زخمی شده اند. تلفات اطفال شامل ۸۶۱ کشته و ۲۳۱۸ مجروح گردیده که در مقایسه سال ۲۰۱۶، ۱۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *