عدم فعالیت بانوان تحصیل کرده در هاله‌ای از تعصبات فرهنگی در فراه
عدم فعالیت بانوان تحصیل کرده در هاله‌ای از تعصبات فرهنگی در فراه

تعصبات فرهنگی و سنتی در ولایت فراه سبب شده تا بانوان بعد از فراغت دانشگاه خانه نشین شوند. مسوولان ریاست اصلاحات و اداری و خدمات ملکی در این ولایت می‌گویند: به استثنای مکاتب و ریاست صحت عامه در این ولایت، زنان اجازه فعالیت در دیگر ادارات دولتی را ندارند. راحله مشعل آمر اصلاحات اداری و […]

تعصبات فرهنگی و سنتی در ولایت فراه سبب شده تا بانوان بعد از فراغت دانشگاه خانه نشین شوند. مسوولان ریاست اصلاحات و اداری و خدمات ملکی در این ولایت می‌گویند: به استثنای مکاتب و ریاست صحت عامه در این ولایت، زنان اجازه فعالیت در دیگر ادارات دولتی را ندارند.

راحله مشعل آمر اصلاحات اداری و خدمات ملکی با نگرانی از عدم فعالیت بانوان در ادارات دولتی  فراه می‌گوید: با توجه به فرهنگ‌های سنتی موجود بیشتر خانواده‌ها برای زنان تحصیل یافته‌شان اجازه کار و وظیفه را در ادارات دولتی نمی‌دهند.

به گفته مسوولان اداره اصلاحات اداری و خدمات ملکی فراه  نبود کارمندان اناث  در ادارات دولتی یکی از مشکلات اساسی در این ولایت به شمار می‌رود. به گفته آمر اصلاحات اداری و خدمات ملکی این ولایت تعداد کمی از بانوان در مکاتب و ریاست صحت عامه مشغول کار و وظیفه‌اند.

در همین حال تعداد اندکی از بانوان که در بیرون از منزل وظیفه دارند می‌گویند آنعده زنانی که اجازه کار و فعالیت ندارند، با مشکلات جدی اقتصادی روبرو بوده و  در نتیجه مورد خشونت‌های خانوادگی قرار می‌گیرند.  آنان از دیگر خانواده‌ها می‌خواهند تا به زنان‌شان اجازه کار و فعالیت را  دهند .

مسوولان ریاست امور زنان در این ولایت می‌گویند طی سال‌های اخیر بیکاری و فقر اقتصادی بیشتر از همه موجب موارد خشونت بار علیه زنان در شده است. از سوی دیگر زنان در این ولایت تاکید دارند که مسوولان محلی توجه آنچنانی به بهتر ساختن وضعیت شغلی زنان ندارند.

این در حالیست که همه ساله صدها دختر از مکاتب، موسسات تحصیلات عالی و نیمه عالی در ولایت فراه فارغ می‌شوند، اما بیشتر آنان بعد از سپری کردن دوره‌های تحصیلاتی خانه نشین می‌شوند.