جان باختن سیزده تن بر اثر بیماری تب خون دهنده در هرات
جان باختن سیزده تن بر اثر بیماری تب خون دهنده در هرات

مسوولان اداره صحت عامه هرات نگران افزایش بیماری کشنده ی تب خون دهنده در این ولایت هستند. این بیماری از طریق کنه حیوانی از مواشی به انسان ها انتقال پیدا می کند. رئیس اداره صحت عامه هرات می گوید: با فرارسیدن عید قربان و ذبح هزاران راس مواشی برای قربانی، احتمال افزایش واقعات این بیماری […]

مسوولان اداره صحت عامه هرات نگران افزایش بیماری کشنده ی تب خون دهنده در این ولایت هستند. این بیماری از طریق کنه حیوانی از مواشی به انسان ها انتقال پیدا می کند. رئیس اداره صحت عامه هرات می گوید: با فرارسیدن عید قربان و ذبح هزاران راس مواشی برای قربانی، احتمال افزایش واقعات این بیماری وجود دارد.

نگرانی ها از افزایش شمار واقعات بیماری کشنده ای تب خون دهنده در هرات، بیماری که سالانه ده ها تن را در غرب کشور به کام مرگ می کشاند. داکتر عبدالحکیم تمنا رئیس اداره صحت عامه هرات می گوید: با فرارسیدن عید قربان و ذبح هزاران راس مواشی برای قربانی، احتمال افزایش واقعات این بیماری وجود دارد.

بیماری تب خون دهنده نسبت به هر ولایت کشور در هرات بیشتر وجود دارد. داکتر محمد همایون واحدی ترینر متخصص بخش انتانی شفاخانه حوزوی هرات می گوید: در جریان سال جاری نزدیک به ۶۰ تن در این ولایت به بیماری تب خون دهنده مبتلا شده که از این میان، سیزده تن شان جان باخته اند.

در همین حال مسوولان اداره زراعت هرات می گویند: تلاش های زیادی برای وقایع بیماری تب خون دهنده در این ولایت صورت گرفته است. از جمله ضد عفونی طویله ها و مواشی زیر تهدید این بیماری در چندین ولسوالی. به گفته ای بشیراحمد احمدی آمر ترویج زراعتی اداره زراعت هرات، گوسفندانی که برای قربانی به شهر هرات وارد می شوند نیز مورد بررسی قرار می گیرند.

آمار شفاخانه حوزوی هرات افزایش شمار واقعات فوتی بیماری تب خون دهنده نسبت به سال گذشته را نشان می دهد. بر اساس این آمار، در پنج ماه اول سال ۱۳۹۵، پنج تن بر اثر بیماری تب خون دهنده در هرات جان باختند اما امسال افزایش بیش از ۶۰ درصدی واقعات فوتی این بیماری را نشان می دهد.