مسوولان در شورای ولایتی هرات می گویند: در تمام اداره های دولتی این ولایت به طور گسترده فساد اداری وجود دارد و روز به روز دامنه فساد گسترش یافته است. توریالی طاهری معاون شورای ولایتی هرات تاکید می کند که هیچ تلاشی برای مبارزه با این پدیده صورت نگرفته است. از سوی دیگر مسوولان محلی در هرات می گویند: با فساد اداری در اداره های دولتی این ولایت به طور جدی مبارزه شده است و در جریان یک سال اخیر ده ها کارمند دولتی به اتهام دست داشتن در قضایای فساد اداری شناسایی و به اداره های عدلی و قضایی معرفی شده اند.

نگرانی شورای ولایتی هرات از افزایش فساد اداری در اداره های دولتی این ولایت، معاون شورای ولایتی هرات اینجا در این نشست خبری می گوید: در تمام اداره های دولتی این ولایت به طور گسترده فساد اداری وجود دارد و تاکنون مبارزه جدی و موثر با این پدیده صورت نگرفته است.

توریالی طاهری معاون شورای ولایتی هرات مسوولان محلی این ولایت را به ناتوانی در امر مبارزه با فساد اداری متهم می کند.

معاون شورای ولایتی هرات تاکید می کند که بسیاری از کرسی های دولتی در این ولایت در بدل پول خرید و فروش می شود و مسوولان حکومتی مجبور به فساد اداری می شوند. او می افزاید: افراد فاسد در اداره های دولتی از سوی افراد بلندپایه حکومتی حمایت می شوند.

از سوی دیگر مسوولان محلی در هرات می گویند: اقدامات جدی در امر مبارزه با فساد اداری در حکومت صورت گرفته و در جریان یک سال اخیر نزدیک به 200 تن از کارمندان دولتی به اتهام دست داشتن در قضایای فساد اداری به اداره های عدلی و قضایی معرفی شده اند.

آنگونه که جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات می گوید: خط سرخ اداره محلی این ولایت، مبارزه با فساد اداری است.

فساد اداری در اداره های دولتی هرات به ویژه اداره های درامدزا همواره مورد انتقاد باشنده های هرات و آگاهان امور بوده است. این آگاهان به این باور هستند که اراده قوی برای مبارزه با فساد اداری در حکومت وجود ندارد و همین مسئله همواره باعث افزایش فساد اداری شده است.

به گفتگو بپیوندید

1 نظر

 1. حفیظ باغبان می گوید:

  در اواخر دهۀ 1950 و اوایل دهۀ 1960 من در فاکولتۀ ادیبات دانشگاه کابل محصل بودم. روزنامۀ انیس “اعتیاد به دخانیات” را به “قریحه” گذاشته بود و هرکس راجع موضوع مقاله مینوشت و اظهار نظ میکرد. به خاطر دارم که مردم مقالات متعددی نشر کردند و، مطابق به وقت، حرفهای خوبی گفتند. مقالۀ آخر در این سلسله نوشتۀ من بود و همان مقالۀ اخیر این قریحه نویسی و، در واقع مختصر همه گفته ها بود.

  میخواهم بشما یکنظر بدون مزد بدهم:

  قسمی که مردم به دخانیات معتاد میشوند به رشوت و فساد هم معتاد میشوند. در واقع کسانی که رشوت میگیرند معمولاً برای رفع غربت به این عمل رجوع نمیکنند.

  اگر من به موقف شما قر ار میداشتم موضوع رشوت و فساد را به فریحه مگذاشتم تا خواننده ها راجع به آن مقاله بنویسند. مثلاً “چرا رشوت و فساد” در افغانستان مزمن شده؟

  “افرایش خودسوزی” و عناوین متعدد دیگری که در روزنامۀ هرات میبینم موضوعات خوبی برای قریحه نویسی میباشند. به نظر من قریحه نویسی هم تعداد خواننده ها و هم فروش روزنامۀ شما را بلند میبرد.

  با احترام
  حفیظ باغبان

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *