ایجاد یک باب مکتب ابتداییه در زندان هرات
ایجاد یک باب مکتب ابتداییه در زندان هرات

یک باب مکتب ابتداییه در زندان مرکزی هرات ایجاد شده است. با فعال شدن این مکتب برای بیش از یک هزار تن از زندانیان مرد در زندان هرات زمینه آموزش مساعد شده است. مسوولان محلی در هرات می گویند: در این مکتب زندانیان تا صنف ششم تدریس می شود و در آینده نزدیک این مکتب […]

یک باب مکتب ابتداییه در زندان مرکزی هرات ایجاد شده است. با فعال شدن این مکتب برای بیش از یک هزار تن از زندانیان مرد در زندان هرات زمینه آموزش مساعد شده است. مسوولان محلی در هرات می گویند: در این مکتب زندانیان تا صنف ششم تدریس می شود و در آینده نزدیک این مکتب به دوره متوسطه ارتقاء خواهد کرد. از سوی دیگر شماری از زندانیان در زندان هرات از فعال شدن این مکتب و مساعد شدن زمینه آموزش برای شان خوشحال هستند.  همکارم با جزئیات بیشتر در این زمینه.

ایجاد یک باب مکتب ابتداییه در زندان مرکزی هرات، مسوولان محلی هرات برای کشایش این مکتب اینجا به زندان مرکزی این ولایت آمده اند. از همین روز نخست صدها زندانی سرصنف ها حاضر شده و سرگرم فراگیری آموزش هستند. مسوولان محلی در هرات می گویند: در این مکتب تا صنف ششم تدریس می شود و تاکنون نزدیک به یک هزار زندانی مرد برای فراگیری آموزش در این مکتب ثبت نام شده اند.

محمد آصف رحیمی والی هرات می گوید: تمام امکانات درسی برای این زندانیان آماده شده است و مدرک این مکتب نیز همانند دیگر مکاتب دولتی قابل اعتبار است.

در همین حال مسوولان اداره معارف هرات می گویند: تلاش می شود تا این مکتب از ابتداییه به متوسطه ارتقاء پیدا کند و از سوی هم استادان مسلکی و رسمی در این جا استخدام شوند. تاهنوز آموزگاران این مکتب از خود زندانیان هستند که افتخاری درس می دهند.

از سوی دیگر برخی اعضای شورای ولایتی هرات ابراز امیدواری می کنند که با ایجاد این مکتب سطح دانش زندانیان بی سواد بالا رفته و این مسئله باعث کاهش جرایم در این ولایت خواهد شد.

در همین حال شماری از زندانیان در زندان هرات از فعال شدن این مکتب و مساعد شدن زمینه آموزش برای شان خوشحال هستند. آنگونه که این زندانیان می گویند: سال های زیادی به دلیل مهاجرت و جنگ ها در کشور از رفتن به مکتب محروم مانده بودند و اکنون فعال شدن مکتب در زندان فرصتی خوبی برای فراگیری سواد برای شان است.

در زندانی هرات بیش از ۲۵۰۰ زندانی مرد و زن در حبس هستند. مسوولان محلی در هرات می گویند: زمینه آموزش در زندان زنانه این ولایت نیز مساعد می شود. در کنار این مکتب، ده ها زندانی نیز در کورس های سواد آموزی و فن و حرفه در حال آموزش هستند.