انتقادها از متوقف بودن پروازهای بین المللی از میدان هوایی بین المللی هرات
انتقادها از متوقف بودن پروازهای بین المللی از میدان هوایی بین المللی هرات

بیشتر از دوسال است که پروازهای بین المللی از میدان هوایی هرات لغوشده است. هم اکنون هفته دو پرواز از هرات به ایران انجام میشود. قبلا برخی پروازها به کشورهای هند، پاکستان و امارات هم صورت میگرفت. مسوولان شرکت هوایی آریانا میگویند، با آنکه این میدان با نام میدان هوایی بین المللی تغییر کرده است، […]

بیشتر از دوسال است که پروازهای بین المللی از میدان هوایی هرات لغوشده است. هم اکنون هفته دو پرواز از هرات به ایران انجام میشود. قبلا برخی پروازها به کشورهای هند، پاکستان و امارات هم صورت میگرفت. مسوولان شرکت هوایی آریانا میگویند، با آنکه این میدان با نام میدان هوایی بین المللی تغییر کرده است، اما معیارهای جهانی را ندارد، بناء روی همین باره پروازهای خارجی از این میدان لغو شده است. از طرف دیگر، اداره محلی هرات چشم براه کمک ایتالیاییهاست تا این میدان را معیاری بسازد.

میدان هوایی بین­ المللی هرات سال­ هاست که انتظار پروازهای خارجی را می ­کشد. با آنکه طی سال­ های اخیر تغییراتی دراین میدان آمده، اما معلوم نیست که چرا این پروازها صورت نمی­ گیرد.  سیدعبدالواسع اسحاق آمر نمایندگی شرکت هوایی آریانا درهرات می­گوید: با آنکه این میدان به نام میدان هوایی بین المللی یاد می ­شود، اما تا هنوز در لیست میدان­ های هوایی جهان ثبت نشده است.

درحال حاضر پروازهای داخلی به بیشتر ولایت­ های کلیدی کشور از این میدان هوایی صورت می­ گیرد و تنها هفته دو پرواز به ایران انجام می­ شود. با این حال، محمداعضم اعظمی رییس ملکی میدان هوایی بین المللی هرات می گوید: با وجود تلاش­ ها نتوانستند پروازهای خارجی را از این میدان دوباره از سربگیرند.

از سوی دیگر جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات می گوید: این میدان تا حدودی با معیارهای جهانی برابرشده است، بناء با رسیدن بسته کمکی دولت ایتالیا روند توسعه و معیاری ساختن این میدان هوایی بین­المللی آغاز خواهد شد.

با این همه، درکنار شرکت هوایی آریانا که تنها شرکت هوایی دولتی است، چندین شرکت خصوصی نیز فعالیت دارند. روزانه چندین پرواز از هرات به دیگر ولایت­ های کشور صورت می­ گیرد، اما باشندگان حوزه غرب کشور از حکومت می­ خواهند تا روند پروازهای بین ­المللی را نیز از این میدان شروع کند.