مقامات محلی در ولسوالی گلران ولایت هرات از شیوع دوباره بیماری سیروز جیگر « چرمک»در آن ولسوالی اظهار نگرانی می کنند. به گفته این مقامات طی یک سال گذشته بیش از ۴۴ تن به شمول زنان و اطفال جان خود را پس از مصاب شدن به این بیماری از دست دادند و هم اکنون نیز […]

مقامات محلی در ولسوالی گلران ولایت هرات از شیوع دوباره بیماری سیروز جیگر « چرمک»در آن ولسوالی اظهار نگرانی می کنند.

به گفته این مقامات طی یک سال گذشته بیش از ۴۴ تن به شمول زنان و اطفال جان خود را پس از مصاب شدن به این بیماری از دست دادند و هم اکنون نیز بیش از ۲۶۰ دیگر مصاب به این بیماری کشنده هستند.

غلام فاروق مجروح ولسوال گلران  می گوید در جریان یک هفته گذشته بر اساس گزارشاتی که به وی رسیده بیست تن دیگر از باشنده گان آن ولسوالی به شمول ۵ زن ۶ طفل و یازده مرد دیگر مبتلا به بیماری چرمک یا شکم پربادک شدند.

وی افزود: بیش از یک هزار مواشی نیز در جریان یک هفته گذشته از باشنده گان ولسوالی گلران تلف شده و جان بیش از ده هزار مواشی دیگر در خطر هلاک شدن قرار دارد.  

بنا به اظهارات وی شیوع دوباره این مرض در ولسوالی گلران بار دیگر باشنده گان آن منطقه را نگران ساخته و احتمال آن می رود که تعداد زیادی از افرادی که تاکنون به این بیماری مصاب نشده اند آن منطقه را ترک کنند.

وی از مقامات دولت مرکزی خواست تا به صورت جدی برای تحت کنترول در آوردن این بیماری اقدام نمایند.

با این حال داکترغلام سعید راشد رئیس صحت عامه ولایت  هرات میگوید  شمار جدید مبتلایان به  مرض چرمک ازجمله افرادی بودند که درمناطق دوردست بسر میبردند و تا به حال از سوی تیم سروی این ریاست ثبت و راجستر نشده بودند.

وی افزود هم اکنون چندین تیم صحی از سوی این ریاست جهت اگاهی و وقایه این بیماری در ولسوالی گلران فعالیت می کنند.

وی می گوید هم اکنون این بیماری تحت کنترول در آمده و هیچ جایی نگرانی برای باشنده گان ولسوالی گلران وجود ندارد.

بنا به اظهارات وی روز شنبه یک جلسه اضطراری با نهاد های ذیربط از جمله ریاست زراعت و مالداری – مقامات محلی ولسوالی گلران- سازمان خوراکه جهانی « دبلیو اف پی » جهت بررسی شیوع این مرض در بین مواشی و مردم و راه های مقابله با آن در دفتر مقام ولایت برگزار گردید.

بنا به اظهارات وی تا زمانیکه مردم از خوردن گندم آلوده  به چرمک خود داری نکنند جلوگیری و تحت کنترول در آوردن این بیماری کار دشواری می باشد.

محمد اسماعیل حیدرزاده رئیس زراعت ومالداری هرات می گوید هم اکنون چندین تیم از سوی این ریاست برای بررسی شیوع بیماری چرمک در میان حیوانان به ولسوالی گلران اعزام کرده اند.

وی افزود: یکی از دلایل رشد گیاه جرمک در میان کشت زارع های گندم خشک سالی سال جاری می باشد.

بنا به اظهارات وی گیاه چرمک با نبود آب نیز رشد می کند و اگر حیوان و یا انسان آن را بخورد مبتلا به این بیماری خطر ناک و کشنده می شوند.  

محمد عارف طیب نماینده مردم هرات در ولسی جرگه با انتقاد شدید از دولت می گوید در صورتیکه همچنان مقامات دولت مرکزی به شیوع این بیماری بی توجه باقی بماند امکان تلف شدن یک تعداد زیادی از مردم و مواشی در آن ولسوالی می رود. بنا به اظهارات وی دولت به تعهدش درراستای کنترول این مرض به ویژه تبدیل گندم خوراکی مردم وتهیه علوفه مورد نیاز مواشی عمل نکرده است.

وی می گوید ظرف سه روز گذشته بیش از ۲۰۰ راس مواشی وی نیز که در چراه گاه ها به سر می بردند پس از مصاب شدن به بیماری چرمک جان باختند.

شریف احمد نیازی یکتن از کارمندان ریاست زراعت می گوید بیماری چرمک  که دراصطلاح محلی از آن با نام بیماری شکم پربادک یاد می کنند؛عامل آن یک گیاه بنام چرمک خوانده میشود که همراه با حاصل کشت گندم برداشت میشود و برای اولین بار درسال ١٣۵٢ درولسوالی گلران ولایت هرات مشاهده گردیده بود.

با اینکه مقامات محلی در هرات می گوید در جریان یک سال گذشته بیش از یک صد تن مواد غذایی برای خانواده های مبتلا شده به این بیماری و سایر افراد کمک صورت گرفته با آنهم عده ای از باشده گان ولسوالی گلران هرات هشدار می دهند در صورتیکه دولت تدابیر موثر در راستای  کنترول ومحو این مرض روی دست نگیرد آنها آن ولسوالی را ترک خواهند کرد.

حاجی ارباب یکتن از باشنده ان ولسوالی گلران می گوید ظرف شش ماه گذشته سه تن از اقارب آنها به دلیل مصاب شدن به بیماری چرمک جان باختند.

وی افزود:تاکنون به خانواده های این افراد هیچ کمکی صورت نگرفته و همچنان دو تن دیگر مبتلا به این بیماری می باشند.

احمد نوروز الکوزی که پس از شیوع بیماری چرمک از ولسوالی گلران به هرات آمده است می گوید یک ترس و وحشت خاص میان مردم گلران حکفرما است.

وی از دولت مرکزی خواست تا تلاش بیشتری به خرج دهند تا این بیماری تحت کنترول آنها قرار بگیرد. ث هرات