وزارت زراعت ومالداری کشور برنامه ملی ترویج را در هفت ولایت آغاز کرده است. این برنامه در حوزه غرب کشور با حضور رییسان اداره های زراعت چهار ولایت این حوزه به بررسی گرفته شده است. مقامهای وزارت زراعت میگویند تقریبا 53 میلیون دالر برای تطبیق این برنامه در هفت ولایت درنظرگرفته شده است. مسوولان اداره های زراعت چهار ولایت حوزه غرب کشور نیازمندیهای اساسی زراعتی شان را با وزارت زراعت شریک ساختند.

مسوولان دولتی و دهقانان از چهار ولایت هرات، فراه، غور وبادغیس گردهم آمده اند تا اندوخته ­های زراعتی ­شان را با یکدیگر شریک بسازند. وزارت زراعت برنامه ملی انکشاف زراعتی را در هفت بخش روی دست گرفته است که در گام نخست هفت ولایت را شامل این برنامه ساخته است.

عبدالطیف زاهد مسوول صندوق بین­المللی انکشاف زراعت وزارت زراعت می­گوید: بیش از 50 میلیون دالر برای تطبیق این برنامه از سوی حکومت مصرف خواهد شد.

رییسان چهار ولایت حوزه غرب کشورهم نیازمندی­های زراعتی شان را دراین ورکشاپ هماهنگی ترویجی به وزارت پیشکش کرده اند. ازلحاظ آب وهوا و زمین­های زراعتی، هرکدام از ولایت ­های حوزه غرب درقسمت کشت و زراعت نیازمندی­ های خاص خود را دارند.

دربادغیس دهقانان مصروف مالداری وکشت گندم اند، درغور علاقمندی به احدث باغ­ های مثمرزیاد است و در فراه تمرکز اصلی روی کشت گلخانه ­ای می ­باشد.

با این همه رییسان چهار ولایت زون غرب کشور، اندوخته­ های شان را در این ورکشاپ با یکدیگر شریک ساختند. مسوولان اداره زراعت هرات می ­گویند: این نخستین برنامه هماهنگی ترویجی درغرب کشور است. بناء هدف این برنامه تبادل تجارب و دستآورده به منظور تطبیق برنامه­ های ملی وزارت زراعت می­ باشد.

وزارت زراعت ومالداری کشور در این برنامه ملی انکشاف زراعتی روی هفت الویت کار می ­کند که آبیاری، انکشاف تولیدگندم، انکشاف باغداری، رشد مالداری، منابع طبیعی، اصلاحات اداری و تامین مصئونیت غذایی می ­باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *