نگرانی زنان از افزایش خیابان آزاری بانوان در هرات
نگرانی زنان از افزایش خیابان آزاری بانوان در هرات

خیابان آزاری زنان در هرات بار دیگر سروصدای فعالان حقوق زن را بلند کرده است. یک نهاد اجتماعی همایشی را برگزار کرده است و زنان از آزار واذیت شان در سطح جاده ها و حتی ادارات دولتی سخن میگویند، با این حال مسوولان دولتی میگویند در زمینه قانون مشخصی وجود ندارد، اما هرگاه شکایت از […]

خیابان آزاری زنان در هرات بار دیگر سروصدای فعالان حقوق زن را بلند کرده است. یک نهاد اجتماعی همایشی را برگزار کرده است و زنان از آزار واذیت شان در سطح جاده ها و حتی ادارات دولتی سخن میگویند، با این حال مسوولان دولتی میگویند در زمینه قانون مشخصی وجود ندارد، اما هرگاه شکایت از خیابان آزاری به پولیس برسد مکلف است این مسئله را پیگیری کند.

خیابان آزاری، پدیده­ ای که سخت زنان را آزارداده است. تا حالا چندین برنامه آگاهی دهی از سوی نهادهای مختلف اجتماعی درهرات بابت مبارزه با این پدیده برگزارشده است، اما آنگونه که دیده می ­شود دختران وزنان در جاده­ ها، اماکن عمومی و حتی ادارات دولتی مورد آزار واذیت قرارمی­ گیرند.

شماری از زنان می ­گویند: بارها در اماکن عمومی و رسمی مورد آزار واذیت وحرف ­های بد مردان قرارگرفته اند. این فرهنگ ناپسند طی سال­ های اخیربیشتر رشد کرده است. شماری از این دختران به این باور اند که نیاز است درزمینه آگاهی ­های لازم داده شود واز طرفی هم مسوولان مربوطه برای مبارزه با پدیده خیابان آزاری گام ­های عملی بردارند.

از سوی دیگرمسوولان محلی می ­گویند در زمینه برخورد با افراد که دست به خیابان آزاری می ­زنند، قانون مشخصی وجود ندارد، اما مقرره ­ای در این زمینه ساخته شده است. بناء دولت درتلاش است تا قانون منع آزار واذیت زنان را به زودی آماده بسازد تا به توشیح رییس جمهوری برسد.

سیدغلام­محمد رحمانی رییس عدلیه هرات می­ گوید: درحال حاضر نیز با افراد که دست به آزار واذیت زنان در اماکن عمومی یا ادارات دولتی میزنند، برخورد جدی خواهد شد.

تا حالا بارها زنان صدای اعتراض شان را نسبت به پدیده خیابان آزاری بلندکرده اند. اما این فرهنگ ناپسند هنوزهم در میان برخی جوانان وجود دارد و آرامش دختران را در اماکن عمومی و حتی اداره­ های دولتی گرفته است. بناء نیاز است تا دولت در زمینه توجهی بیشتری داشته باشد.