هشتاد درصد از مکاتب در ولسوالی کشک کهنه هرات ساختمان ندارد و دانش آموزان در فضای آزاد مصروف آموزش هستند. مسوولان محلی در ولسوالی کشک کهنه می گویند: نبود ساختمان و دیوار احاطه مکاتب در این ولسوالی مشکلات جدی برای دانش آموزان و معارف کشک کهنه به میان آورده است. از سوی دیگر مسوولان محلی در هرات می گویند: بیشتر مکاتب شهر و ولسوالی های این ولایت ساختمان ندارد و امیدوار هستند که با کمک نهادهای بین المللی برای برخی مکاتب ساختمان بسازند.

در هوای گرم و سرد دانش آموزان ناگزیر این گونه مکتب بخوانند. به دور از ساختمان مکاتب و امکانات لازم آموزشی. در ولسوالی کشک کهنه هرات 28 مکتب و مدرسه وجود دارد که از این میان فقط شش مکتب ساختمان دارد آنهم در مرکز ولسوالی. مسوولان در ولسوالی کشک کهنه هرات می گویند: دانش آموزان در هوای سرد و گرم در فضای آزاد و یا زیر سایه درختان مصروف آموزش هستند.

آنگونه که سید محمد چشتی ولسوال کشک کهنه می گوید: در برخی مکاتب خیمه وجود دارد اما نبود ساختمان و دیوار احاطه مکاتب مشکلات جدی را به دانش آموزان و معارف این ولسوالی به میان آورده است.

اما ولسوال کشک کهنه  تاکید می کند که ناامنی ها باعث مسدود شدن مکاتب این ولسوالی نشده و تمام مکاتب به روی دانش آموزان دختر و پسر باز است. از سوی دیگر مسوولان محلی در هرات نیز نبود ساختمان مکاتب در این ولایت را یکی از مشکلات جدی معارف می خوانند.

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات می گوید: در شهر و بیشتر ولسوالی های این ولایت مکاتب ساختمان و دیوار احاطه ندارد و این روند آموزش و پرورش را با جالش روبه رو ساخته است.

اما آنگونه که سخنگوی والی هرات می گوید: دولت تلاش دارد تا در قسمت ساخت ساختمان برای مکاتب این ولایت همکاری نهادهای بین المللی را جلب کند.

بسته شدن مکاتب به دلیل ناامنی ها و نبود ساختمان مکاتب در برخی ولسوالی های هرات از مشکلات جدی معارف این ولایت به شمار می رود. به دلیل همین چالش ها، هزاران کودک و نو جوان به ویژه دختران در برخی ولسوالی های هرات از رفتن به مکتب و آموزش پرورش محروم مانده اند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *