مشکلات جدی نظامیان زن در صفوف نیروهای امنیتی در هرات
مشکلات جدی نظامیان زن در صفوف نیروهای امنیتی در هرات

نظامیان زن در صفوف نیروهای امنیتی با مشکلات جدی روبرو اند. شماری از این نظامیان میگویند، مسوولان در سطح رهبری نظام، باوری بر توانایی زنان در پولیس و اردوی ملی ندارند، از سوی هم در بیشتر موارد از زنان به عنوان خدمه استفاده میکنند.این گفته ها در مراسم ویژه با حضور زنان نظامی در کمیسیون […]

نظامیان زن در صفوف نیروهای امنیتی با مشکلات جدی روبرو اند. شماری از این نظامیان میگویند، مسوولان در سطح رهبری نظام، باوری بر توانایی زنان در پولیس و اردوی ملی ندارند، از سوی هم در بیشتر موارد از زنان به عنوان خدمه استفاده میکنند.این گفته ها در مراسم ویژه با حضور زنان نظامی در کمیسیون مستقل حقوق بشر هرات ابراز شده است. مسوولان این کمیسیون هم تایید میکنند که زنان نظامی به حقوق اساسی شان دسترسی ندارند.

دها زن به بهانه تجلیل از روزهمبستگی زنان جهان گردهم آمده اند. این مراسم فرصتی مناسبی شده برای زنان پولیس درهرات تا از مشکلات فراروی شان یادآوری کنند. شماری از زنان پولیس می ­گویند: رهبری نظام به توانایی­ زنان نظامی باور ندارد و این مسئله باعث شده است تا بیشتر زنان پولیس در رتبه­های پایین نظام کار کنند وحتی دربرخی موارد از پولیس زن به عنوان خدمه استفاده می ­شود.

با این حال مسوولان کمیسیون مستقل حقوق بشر درهرات می­ گویند:  زنان که جرئت کردند و در صفوف نظام در کنار مردان وظیفه اجراء می ­کنند حقوق اساسی شان برای شان داده نشده است.

سیدعبدالقادر رحیمی رییس این کمیسیون می ­گوید: بارها شکایت­ های از طرف نظامیان زن از برخورد تبعیض  آمیز مردان به آنها رسیده است. از طرفی هم توجه رهبری ارگان ­های امنیتی به زنان شاغل در پولس واردو کمتر است.

از سوی دیگر برخی اعضای شورای ولایتی هرات به این باور اند که در وضعیت کنونی زنان در تمام بخش ­ها آسیب­ پذیرهستند. اما این مسئله در نظام بیشتر محسوس است. برخی نمایندگان شورای ولایتی پافشاری دارند که باید برای زنان که در ارگان­های امنیتی کار می ­کنند فرصت بدهند تا درسطوح بالا کار کنند.

درآستانه تجلیل از روز جهانی همبستگی زنان، درهرات محفل­ های گونه­ گونی برگزارشده است. زنان دراینگونه محافل فرصت پیدا می ­کنند تا از مشکلات شان یاد آوری کنند. سربازان وافسران زن در این محفل از حکومت خواسته اند تا به خواست­ های اساسی شان توجه کند.