شورای همکاری حوزه غرب کشور با راه اندازی نشست خبری، تک کرسی شدن حوزه های انتخاباتی را به نفع کشور نمی خواند و به باور مسوولان این شورا، این مسئله باعث محروم شدن اقلیت ها و زنان در انتخابات می شوند. در همین حال برخی اعضای شورای ولایتی هرات می گویند: دولت باید در نخست برای عملی ساختن این نظام انتخاباتی زمینه سازی کند. چون ناامنی ها و مشخص نشدن شمار دقیق نفوس کشور مشکل جدی در برابر نظام تک کرسی شدن حوزه های انتخاباتی به شمار می رود.

تک کرسی شدن حوزه های انتخاباتی در کشور باعث محروم شدن اقلیت ها و به ویژه زنان در انتخابات می شوند. شورای همکاری حوزه غرب کشور نشست خبری برگزار کرده و تاکید می کند که در شرایط کنونی این گونه نظام انتخاباتی در کشور عملی نیست.

داوود عرفان سخنگوی شورای همکاری حوزه غرب کشور می گوید: تقسیم شدن ولایت بزرگی همانند هرات به سه یا چهار حوزه انتخاباتی، باعث محروم شدن هزاران تن در انتخابات خواهد شد.

از سوی دیگر برخی اعضای شورای ولایتی هرات در این باره نظر دیگری دارند. به گفته آنان، با تقسیم و تک کرسی شدن حوزه­های انتخاباتی در کشور نماینده ­های واقعی مردم انتخاب خواهند شد. اینکه مردم در گوشه و کنار بدون تقلب نماینده­های خودرا تعیین خواهند کرد.

داکتر نوراحمد حیدری عضو شورای ولایتی هرات از حکومت می خواهد که در نخست برای عملی ساختن این نظام انتخاباتی زمینه سازی کند. چون ناامنی ها و مشخص نشدن شمار دقیق نفوس کشور مشکل جدی در برابر نظام تک کرسی شدن حوزه های انتخاباتی به شمار می رود.

اما عملی شدن تک کرسی شدن حوزه­های انتخاباتی کشور هم آنچنان ساده به نظر نمی­رسد. شماری از آگاهان امور ناامنی­ ها و مشخص نشدن شمار دقیق نفوس کشور را از چالش­های جدی در برابر این نظام انتخاباتی می­خوانند.

به باور  جمشید نیک­جو استاد دانشگاه دولت باید برای برگزاری انتخابات پارلمانی زمینه سازی کند و اگر برای تقسیم بندی دقیق جغرافیای کشور تلاش ورزد.

براساس نظام تازه، کل افغانستان به 250 حوزه انتخاباتی تقسیم می ­شود و از هر حوزه یک تن به عنوان نماینده مردم تعیین می­ شود. تک کرسی بودن حوزه­ های انتخاباتی در خیلی از کشورهای جهان اول حاکم است.

حکومت افغانستان هم تصمیم دارد تا انتخابات آینده پارلمانی کشور را این­ گونه برگزار کند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *