قدیمی ترین کارگاه کاشی سازی هرات در حال نابودیست
قدیمی ترین کارگاه کاشی سازی هرات در حال نابودیست

قدیمی ترین کارگاه کاشی سازی هرات در حال نابودیست. از چهار سال به این طرف روند ساخت کاشی های سنتی در این ولایت روبه رکود رفته و هیچگاه حکومت در زمینه توجهی نداشته است. مسوولان اداره اطلاعات وفرهنگ هرات میگویند بارها به خاطر زنده نگهداشتن این صنعت، پیشنهادات مشخصی به مرکز فرستاده اند، اما هیچ […]

قدیمی ترین کارگاه کاشی سازی هرات در حال نابودیست. از چهار سال به این طرف روند ساخت کاشی های سنتی در این ولایت روبه رکود رفته و هیچگاه حکومت در زمینه توجهی نداشته است. مسوولان اداره اطلاعات وفرهنگ هرات میگویند بارها به خاطر زنده نگهداشتن این صنعت، پیشنهادات مشخصی به مرکز فرستاده اند، اما هیچ توجهی نشده است. در حالیکه هفتاد درصد کاشی های مسجد جامع بزرگ هرات نیاز به بازسازی دارد، اما کارگاه تولید کاشی سنتی، نفس های آخرش را میکشد.

صنعت که زمانی جوش وخروش خود را داشت و کاشی سنتی تمام آبده­ های تاریخی این شهر باستانی را تولید می­کرد، اما چهارسال می ­شود که نفس ­های آخرش را می ­کشد و دولت هم در زمینه بی توجه است. از بیش از صد تن به شمول استادان هنرکاشی ­کاری سنتی حالا تعداد آنها به تعداد انگشتان دست رسیده است.

بناهای بزرگ تاریخی همانند مسجدجامع بزرگ هرات، گازرگاه شریف، منارهای مصلی که ظاهر آنها با کاشی سنتی هرات مزین شده، صنعت که قدامت ۸۰۰ ساله دارد و در دوران غوری ­ها بنای آن گذاشته شده است.

اما در این اواخر فروپاشی خیلی ازکاشی ­های رنگارنگ این بناهای تاریخی، مسوولان را نگران ساخته است. زلمی صفا مدیرآبدات تاریخی اداره اطلاعات وفرهنگ هرات می ­گوید: با وجو آنکه ظرفیت و توانایی برای ادامه کارکاشی ­سازی سنتی وجود دارد، اما بودجه کافی نیست. بناء اگر روند اینگونه پیش برود یک ضایعه بزرگ رخ  خواهد داد.

بارها نگرانی ­ها نسبت به رکود صنعت کاشی­ سازی هرات از سوی مسوولان دولتی وفرهنگیان ابراز شده است. وعده­ های خام حکومت برای پربارساختن این صنعت دیرینه هیچگاه به پختگی نرسیده است. مسوولان اداره اطلاعات وفرهنگ هرات می­ گویند: برای زنده نگهداشتن این صنعت قدیمی بارها پیشنهادات به حکومت مرکزی فرستاده شده است، اماپاسخی دریافت نکرده اند.