حدود 30 هزار عراده موتر بدون اسناد در نیمروز گشت وگذار دارند. این باره مشکلات جدی را برای ترافیک و باشندگان این ولایت به وجود آورده است. شهروندان نیمروز میگویند، بیشتر اختطاف ها، ترورها و سرقت های مسلحانه به وسیله موترهای بدون اسناد صورت میگیرد. پولیس ترافیک نیمروز هم گفته هر روزه موترهای بدون سند در این ولایت زیادشده میرود و دولت تصمیم برای جمع آوری آنها ندارد.

گشت وگذار موترهای بدون سند، غیرقانونی و اشترنگ راسته در شهر زرنج معمول شده است. خیلی کم میتوان یافت موتری که کاملا اسناد قانونی داشته باشد. پولیس ترافیک این ولایت می ­گوید تقریبا 30 هزار وسیله نقلیه بدون سند و نمبرپلیت قانونی در این شهر وجود دارد.

محمد زرین مدیر ترافیک نیمروز گفته بیشتر رویدادهای ترافیکی توسط همین موترهای بدون سند و اشترنگ راسته صورت می­گیرد که تنها طی سال جاری در رویدادهای مختلف ترافیکی 27 تن جان باختند و 130 دیگرهم زخمی شدند.

پولیس ترافیک این ولایت می ­گوید: بیشتر این موترها از دو مرز سپین بولدک ولایت قندهار و مسیرپل ابریشم، در ولایت نیمروز وارد شهر زرنج می­ شود. آنگونه که مدیرترافیک این ولایت می­ گوید، شهروندان نیمروز خیلی کم تمایل دارند تا گشت وگذار موترهای شان را قانونی بسازند.

تعداد اندکی از این موترها که اسناد قانونی دارند، با نمبرپلیت دیگر ولایت ­ها در داخل شهر زرنج گشت وگذار می­ کنند. این مسئله نگرانی جدی شهروندان این ولایت را به دنبال داشته است. برخی شهروندان می گویند بیشتر اختطاف­ ها، ترورها و سرقت­ های مسلحانه توسط همین موترهای بدون سند صورت می­ گیرد.

مدیر ترافیک نیمروز می ­گوید: پنج سال پیش براساس فرمان ریس جمهوری، برای 3800 عراده موتر که با اشترنگ راسته وارد این ولایت شده بود به گونه موقت اسناد توزیع شد. اما درحالیکه تاریخ اسناد آنها هم تمام شده تا حالا حکومت در زمینه جمع ­آوری موترهای غیرقانونی اقدام جدی نکرده است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *