نمایندگان شورای ولایتی هرات از چگونگی ارائه خدمات بهداشتی انتقاد میکنند. آنان میگویند که در بخش بهداشت هم از لحاظ کمی و هم از لحاظ کیفی، مشکلات بیشماری وجود دارد که دولت نخواسته تا این دشواریها را در دید بگیرد و آن را حل کند. این نمایندگان خواستار ایجاد شفاخانه ای ویژه هرات اند و میگویند که تنها شفاخانه ای که وجود دارد، مربوط غرب کشور است که امکانات کمتری دارد. در کنار این، مسوولان در اداره صحت عامه پافشاری بر رفع چالشهای صحی میکنند.

از دید برخی نماینده های شورای ولایتی هرات، هنوزهم در این ولایت امکانات کافی صحی و کیفیت درستی عرضه خدمات صحی وجود ندارد. با آنکه این ولایت از لحاظ کمیت نسبت به دیگر ولایت­ های کشور در عرصه صحت پیشرفت ­های چشم ­گیری داشته است. اما عرضه خدمات صحی نیاز به نظارت قوی دارد.

برخی اعضای شورای ولایتی این ولایت پافشاری دارند که هنوزهم 20 درصد شهروندان در نقاط دور دست هرات دسترسی به خدمات صحی ندارند.

اداره صحت عامه هرات به خاطر برطرف ساختن چالش­ های موجود فرا راه بخش صحت دراین ولایت برنامه­ ای را تحت نام صحت، مسوولین وتعهدات راه اندازی کرده است. در این برنامه از دستآوردهای سکتورصحت و مشکلات و کمبودی­ ها یادآوری شده است.

برخی نمایندگان مردم در شورای ولایتی و پارلمان به این باور اند که دراین ولایت به دلیل حجم بالای بیماران نیاز به شفاخانه ویژه ولایتی است. از طرفی هم حکومت مرکزی نسبت به برطرف کردن چالش ­ها دربخش صحی کمترتوجه کرده است.

از سوی دیگر مسوولان اداره صحت عامه هرات نسبت به رشد سکتورصحت دراین ولایت خوشبین اند، داکترمحمدآصف کبیر سرپرست اداره صحت عامه هرات اما آنها می­گوید: نسبت به حجم بیماران که از ولایت­ های این حوزه به هرات مراجعه می­ کنند، نیاز است تا چالش ­ها و مشکلات از طریق نماینده­ های مردم درمرکز کشور حل شود.

در هرات درکنار شفاخانه­ های دولتی، بیش از 60 شفاخانه خصوصی وجود دارد. اما انتقادها همواره از نحوه کیفیت عرضه خدمات صحی در این ولایت بلند بوده است.

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *