کاهش قتل های ناموسی در هرات
کاهش قتل های ناموسی در هرات

آمار قتل های ناموسی در هرات نسبت به سال پار کاهش یافته است. مسوولان در اداره سارنوالی منع خشونت علیه زنان در این ولایت می گویند در یازده ماه نخست سال روان نزدیک به سیزده مورد قتل بانوان صورت گرفته که تعدادی از آنان شامل قتل های ناموسی بوده است. همواره مشکلات خانوادگی و نزاع […]

آمار قتل های ناموسی در هرات نسبت به سال پار کاهش یافته است. مسوولان در اداره سارنوالی منع خشونت علیه زنان در این ولایت می گویند در یازده ماه نخست سال روان نزدیک به سیزده مورد قتل بانوان صورت گرفته که تعدادی از آنان شامل قتل های ناموسی بوده است. همواره مشکلات خانوادگی و نزاع های قومی باعث قتل های ناموسی گردیده است.

خشونت های خانواده گی از دلایل اساسی عمده قتل بانوان در هرات عنوان می ­شود. همواره ازدواج های که براساس عرف وعنعنات صورت می گیرد معمولامنجر به آسیب پذیری خانم خانواده میشود.

اما حالا مسئولان در اداره سارنوالی منع خشونت علیه زنان در ولایت هرات خبر از کاهش قتل های ناموسی در این ولایت را می دهند. ماری مهین یار مسئول بخش منع خشونت علیه زنان در اداره سارنوالی این ولایت می گوید در یازده ماه نخست سال روان در حدود  سیزده مورد قتل که شامل قتل عمد و خطا بوده در اداره شان به ثبت رسانیده  اند.

او گفت: تعدادی از این قضایا شامل قتل های ناموسی بوده که از سوی آنان پیگیری شده و به محکمه فرستاده شده است.

به گفته او در سال گذشته نیز به بیست قضیه قتل به ثبت رسانده اند.

از سوی دیگر مسولان در شفاخانه حوزوی هرات نیز می گویند واقعات قتل خانم از شروع سال تا حالا در حدود اضافه تر از پنج مورد بوده که در نواحی مختلف شهر هرات با استفاده از فیر مرمی و لت و کوب به این شفاخانه به ثبت رسیده است.

شماری ازفعالان حقوق زن هم نگران قتل های ناموسی در این ولایت اند و از دولت محلی و مرکزی می خواهند تا برای کاهش بیشتر این قتل ها اقدامات جدی را روی دست بگیرند تا هیچ خانمی قربانی خشونت های خانواده گی و نزاع های قومی نشود.