شماری از کنشگران سیاسی و مدنی هرات در نشست آسیب شناسی مشکلات غرب کشور، بزرگان این ولایت را متهم به معامله گری با باور مردم و انحصارگرایی کردند. آنان همچنین پافشاری بر این میکنند که دولت مرکزی دیدی دوگانه به هرات دارد و این ولایت را به آزمایشگاه قانونهای تازه دگر کرده است. در این نشست، برخی، سخن از این گفتند که هرات باید جایگاه سیاسی-فرهنگی خود را پیدا کند.

شماری از دانش ‌آموختگان، کنش ‌گران سیاسی و مدنی زیر یک سقف گرد‌هم ‌آمدند تا درباره‌ ی چگونگی وضعیت هرات و دیگر ولایت‌ های غربی کشور صحبت کنند. برگزارکنندگان این نشست به این باورند که برخی از بزرگان این ولایت با باورهای سیاسی مردم معامله کردند.

طارق نبی استاد دانشگاه و برگزارکننده این نشست می‌ گوید: زمان آن رسیده تا معامله‌ ها به معادله دگر شود.

گله‌ ی بسیاری از شرکت ‌کنندگان در این نشست، از دید دوگانه ‌ای بود که دولت مرکزی به هرات دارد. برخی از آن‌ ها می‌ گویند که دولت در برابر مالیاتی که از شهروندان این ولایت می ‌گیرد، خدمات ارائه نمی‌ کند و سهم سیاسی کمتری به آنان داده است.

از دید خرده‌ گیران، باید هرات جایگاه گذشته خود را بازیابد و از سیر قهقرائی آن در بخش‌ های سیاسی و فرهنگی پیش ‌گیری شود.

بسیاری در هرات به این باورند که کابل‌ نشینان، زمانی به این ولایت توجه می ‌کنند که انتخاباتی در پیش باشد یا سودی در آن ببینند. در کنار این، برخی هم مشکلات کنونی مردم در غرب کشو به ویژه هرات را به گردن نبود هماهنگی میان گروه‌های سیاسی و بزرگان می ‌اندازند و می‌ گویند که همین باعث شده تا مرکزی ‌ها، حق مردم این ولایت را زیر پا کنند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *