مسوولین قوماندانی امنیه ولایت هرات از کشف بیش از یکصد کیلو گرام مواد مخدر مختلف النوع  از مناطق مرزی این ولایت با کشور ایران خبر می دهند.   سمونوال دلاور شاه دلاور آمر امنیت فرماندهی پولیس هرات میگوید این مواد مخدر شامل ۷۳ کیلو گرام  تریاک و ۳۵ کیلو مورفین است که از یک منزل […]

مسوولین قوماندانی امنیه ولایت هرات از کشف بیش از یکصد کیلو گرام مواد مخدر مختلف النوع  از مناطق مرزی این ولایت با کشور ایران خبر می دهند.  

سمونوال دلاور شاه دلاور آمر امنیت فرماندهی پولیس هرات میگوید این مواد مخدر شامل ۷۳ کیلو گرام  تریاک و ۳۵ کیلو مورفین است که از یک منزل مسکونی در شهرستان (ولسوالی) گلران بدست پولیس افتاده است.

وی افزود :براساس گزارشات دریافتی پولیس ملی-  قاچاقچیان مواد مخدر قصد داشتند مواد مخدر کشف شده را به کشور ایران قاچاق نمایند.  

بنا به اظهارات وی  تاکنون کسی در ارتباط با این مواد دستگیر نشده است و تحقیقات در این زمینه از سوی پولیس برای دستگیری قاچاقچیان آغاز شده است.

این نخستین باری نیست که مسوولین امنیتی در ولایت هرات پس از کشف مواد مخدر خبر از فرار عاملین آن می دهند.

به گفته یکتن از مسوولین امنیتی هرات طی یک سال گذشته بیش از پنجاه مورد مواد مخدر کشف شده است که اکثرا عاملین آن موفق به فرار از دست پولیس شدند.

این محموله مواد مخدر دومین محموله  بزرگ مواد مخدر است که در ماه جاری توسط  نیروهای امنیتی کشف و ضبط می گردد.  

پیش از این نیز پولیس در اوایل ماه جاری در حدود ۸۰ کیلوگرام مواد مخدر را از منطقه شرشری شهرستان گلران هرات ( نقطه مرزی با ایران) کشف کرده است .

چندی قبل رحمت الله صافی قوماندان اسبق لوای ششم سرحدی در غرب افغانستان خواهان همکاری سربازان مرزی ایران جهت مبارزه بهتر با قاچاقچیان مواد مخدر شده بود.

به گفته مسوولین پولیس سرحدی طی سال گذشته بیش از یکنیم تن مواد مخدر  در عملیات جداگانه و درگیری با قاچاقچیان مسلح در مناطق مرزی افغانستان با ایران کشف شده است که در جریان این در گیری ها پولیس موفق شده است بیش از ۵۰ تن را نیز به ظن قاچاق مواد مخدر دستگیر گردیده اند.  

هرات به دلیل هم مرز بودن با دو کشور ایران و ترکمنستان در مسیر ترافیک قاچاق مواد مخدر قرار گرفته است و قاچاقچیان بیشترین مواد مخدر را ازسایر ولایات کشور وارد هرات و از هرات به دو کشور همسایه مخصوصاً ایران قاچاق میکنند.

با این حال برخی از تحلیل گران موضوع عدم دستگیری قاچاقچیان را نوعی سازش بین مسوولین امنیتی مرزی با قاچاقچیان مواد مخدر عنوان می کنند. ث هرات